Gdzie do lasu pod Warszawą? 5 propozycji

Choć Warszawa kojarzy się raczej z miejską dżunglą, w okolicach miasta nie brakuje pięknych terenów leśnych. Wypad do lasu koło Warszawy to świetny pomysł na weekend czy popołudnie, który pozwoli się wyciszyć i oderwać od natłoku codziennych obowiązków. Jednak gdzie do lasu pod Warszawą warto się wybrać? Oto 5 naszych propozycji!

Kampinoski Park Narodowy

Świetnym pomysłem na wycieczkę do lasu koło Warszawy jest Kampinoski Park Narodowy. To jedna z przyrodniczych perełek Mazowsza – kompleks obejmuje tereny Puszczy Kampinoskiej i ma powierzchnię ponad 38 500 ha, z czego 70% stanowią lasy. Ponadto na terenie kompleksu utworzono 22 obszary ochrony ścisłej. Obszar ten słynie między innymi z występowania wydm parabolicznych i wałów wydmowych. Znajdujące się w Kampinoskim Parku Narodowym Grochalskie Piachy to największy obszar piaszczystych wydm w Polsce, jednocześnie uznawany za jedną z najlepiej zachowanych wydm śródlądowych w Europie. Na terenie kompleksu wyznaczono liczne ścieżki dydaktyczne oraz szlaki piesze i rowerowe – ich łączna długość wynosi około 360 km. Więcej propozycji wycieczek dla miłośników dwóch kółek przedstawiamy w artykule: Gdzie na rower koło Warszawy.

Bagno Bocianowskie

Planując wypad do lasu pod Warszawą, można też wybrać się do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Kompleks o powierzchni blisko 16 000 ha położony jest w okolicach Celestynowa, niewiele ponad 40 kilometrów od centrum Warszawy. Wizytówką parku jest rezerwat przyrody Bagno Bocianowskie i ścieżka Goździkowe Bagno.

Zobacz także: Najpiękniejsze parki w okolicach Warszawy

Trasa spacerowa ma około 4-5 kilometrów, a w trakcie przechadzki można podziwiać piękne, zmieniające się o każdej porze roku krajobrazy. Przebieg trasy obejmuje między innymi wspomniane Goździkowe Bagno, przez które prowadzi kręta, drewniana, ale niezwykle malownicza ścieżka. Warto tu przyjechać zwłaszcza jesienią, gdy mieni się pełną paletą barw – od zieleni, po pomarańcze. Jest to także doskonałe miejsce na spacer z psem w okolicach Warszawy.

Grądy Osuchowskie

Kolejną propozycją wycieczki do lasu koło Warszawy są Grądy Osuchowskie. Rezerwat przyrody o powierzchni niespełna 100 ha powstał w celu ochrony grądów oraz boru bagiennego o charakterze reliktowym – szacuje się bowiem, że obecnie grądy stanowią zaledwie 3% powierzchni wszystkich lasów. Grądy Osuchowskie wyróżnia wyjątkowy mikroklimat oraz występowanie gatunków drzew charakterystycznych dla niższy partii Sudetów – stąd rezerwat często nazywany jest Małymi Sudetami. To jednak nie jedyny przydomek tego kompleksu – ze względu na położenie w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej, lasy te nazywa się również Dachem Mazowsza.

Puszcza Kozienicka

Poszukując pomysłu na wypad do lasu koło Warszawy, pod uwagę warto wziąć też Puszczę Kozienicką. To kompleks leśny o powierzchni około 30 000 ha, położony między Radomiem, rzeką Radomką i doliną Wisły. Puszczę cechuje specyficzny klimat – obszar ten odróżnia się od sąsiednich terenów wyższą średnią temperaturą roczną o 0,5 stopnia oraz większą sumą opadów.

Przypuszcza się, że panujący tu mikroklimat sprzyja występowaniu górskich i podgórskich gatunków roślin. Na terenie Puszczy Kozienickiej znajduje się wiele ścieżek dydaktycznych oraz szlaków pieszych i rowerowych. Jednym z ciekawszych punktów na mapie tego obszaru jest rezerwat Źródło Królewskie, obejmujący zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce.

Starorzecze Bugu w okolicach Szumina

Mieszkańcy Warszawy najczęściej podziwiają Bug przy jego ujściu w okolicach Serocka. Jednak chętni na dłuższą wycieczkę do lasu koło Warszawy, powinni wybrać się do Szumina – wsi leżącej niedaleko Wyszkowa. W pobliżu miejscowości znajduje się rozległe starorzecze Bugu, otoczone pięknym, sosnowym lasem. Na przechadzkę można się wybrać zarówno po lesie, jak i podążając jedną ze ścieżek wzdłuż rzeki. Jeszcze stosunkowo niedawno można tu było zobaczyć największe zakole w Europie, gdzie meandrujący Bug zataczał niemal pełny okrąg. Z biegiem lat rzeka zmieniła swój bieg, jednak znajdująca się w tym miejscu skarpa wciąż jest przez wielu uznawana za jedną z najurokliwszych miejsc na Mazowszu.