Podróż z małym dzieckiem – jak ją zaplanować?

Dla młodych rodziców podróż z małym dzieckiem może wydawać się nie lada wyzwaniem. Rzeczywiście – planuje się ją znacznie skrupulatniej niż wyjazdy tylko we dwoje, ale nie oznacza to, że jest to zadanie, któremu trudno podołać. Jak zaplanować podróż z małym dzieckiem, o jakiej porze najlepiej jechać i co może przydać się rodzicom w trakcie jazdy? Podpowiadamy!

Kiedy pierwsze wakacje z dzieckiem?

Według lekarzy na pierwsze wakacje z niemowlakiem można się wybrać, gdy dziecko skończy trzy miesiące. Za cel podróży warto obrać jakieś spokojne miejsce, jednak to, jak daleko będzie znajdowało się ono od domu najlepiej uzależnić od malucha i jego temperamentu. Jeśli dziecko jest spokojne i dużo śpi w ciągu dnia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że prześpi większość podróży. W przeciwnym razie długa jazda może okazać się już dość kłopotliwa i mecząca zarówno dla malca, jak i dla rodziców.

Planując podróż z niemowlakiem, z odpowiednim wyprzedzeniem trzeba też wybrać odpowiedni obiekt. Jaki hotel z dzieckiem wybrać? Najkrócej rzecz ujmując – przyjazny rodzinie, w którym można liczyć na rozmaite udogodnienia. Takie obiekty udostępniają gościom łóżeczka turystyczne czy wanienki kąpielowe, co pozwoli odczuwalnie zmniejszyć ilość zabieranych bagaży. Wybierając hotel na pobyt z dzieckiem, warto także zwrócić uwagę na specjalne pakiety rodzinne, na przykład weekendowe czy wakacyjne.

Podróż samochodem z małym dzieckiem – jak ją zorganizować?

Podróżowanie samochodem z małym dzieckiem jest o tyle wygodne, że własny środek transportu pozwala na spakowanie wszystkiego, co naszym zdaniem jest niezbędne. Ponadto poruszając się autem, możemy swobodnie planować przebieg podróży i – co szczególnie istotne – wybierać moment postojów. Dlaczego jest to takie ważne?

Zobacz także: Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Zgodnie z zaleceniami specjalistów niemowlę nie powinno spędzać w foteliku samochodowym więcej niż dwie godziny dziennie ze względu na ryzyko nadmiernego obciążenia jego kręgosłupa. Wybierając się więc w dalszą podróż z małym dzieckiem, która wiąże się z dłuższą jazdą samochodem, co około godzinę należy zaplanować postój. W tym czasie trzeba wyjąć malucha z fotelika, by mógł zmienić pozycję.

Najpewniej nie musimy bowiem przypominać, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, dziecko musi podróżować w foteliku samochodowym. Fotelik musi być dobrany do jego wzrostu i wagi – dla maluszków przeznaczone są modele od 0 do 9 kg oraz od 0 do 13 kg. Niemowlak w foteliku powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Jeśli fotelik ma znajdować się na przednim siedzeniu, przed jego zamontowaniem należy wyłączyć poduszkę powietrzną. Dziecko w foteliku musi być zapięte pasami, a sam fotelik – zamontowany na tyle stabilnie, by nie poruszał się na boki, do przodu czy do tyłu w trakcie jazdy.

Podróż z niemowlakiem – o której wyjechać?

Na to pytanie niestety nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź. Na pewno jednak warto wybrać porę wyjazdu w taki sposób, by uniknąć godzin szczytu, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo utknięcia w korku. W gorące, letnie dni w podróż zaleca się wyruszyć rano lub wczesnym wieczorem, gdy temperatury są niższe.

Przeczytaj również: Gdzie na wakacje z rocznym dzieckiem?

Jeśli mimo wszystko w czasie jazdy zaczną nam doskwierać upały, można włączyć klimatyzację, ale trzeba ustawić ją tak, by temperatura nie była niższa o więcej niż 5 °C od tej na zewnątrz. Niezbyt dobrym pomysłem jest natomiast jazda nocą – zmęczeni po całym dniu kierowcy nie tylko mają problemy z koncentracją, ale przede wszystkim ryzykują przyśnięcie za kierownicą.

Co zabrać w podróż z małym dzieckiem?

Wybierając się w podróż samochodem z niemowlakiem, w trakcie jazdy niezbędne okażą się:

  • osłonki przeciwsłoneczne na szyby;
  • akcesoria do przewijania – pieluszki, wilgotne chusteczki, krem przeciw odparzeniom, woreczki na zużyte pieluszki, podróżny przewijak lub pieluszka tetrowa;
  • akcesoria do karmienia – jeśli matka nie karmi piersią, w bagażu powinny znaleźć się wysterylizowane butelki i smoczki, butelka przegotowanej wody, proszek do przygotowania mieszanki i podgrzewacz;
  • picie dla dziecka,
  • ubranie na zmianę,
  • zabawki – przydać się mogą wszelkie grzechotki, pluszaki czy grające maty, które z pewnością umilą malcowi podróż.

fot. Josh Willink / Pexels