Gdzie na wakacje z rocznym dzieckiem?

Po narodzinach dziecka wielu rodziców zmienia swoje nawyki związane z podróżowaniem. Niekiedy rezygnują oni z wyjazdów do czasu, aż pociecha skończy kilka lat. Nie jest to jednak konieczne – z maluchem też można spędzić niezapomniany urlop! Tylko gdzie wybrać się na wakacje z rocznym dzieckiem, by dla każdego członka rodziny były one źródłem przyjemności?

Kiedy na pierwsze wakacje z dzieckiem?

Zdaniem lekarzy, na pierwsze wakacje z dzieckiem można pojechać, gdy maluszek będzie miał około trzy miesiące. Oznacza to, że z roczną pociechą z powodzeniem możemy planować urlop – nieco inaczej jedynie należy podchodzić do wyboru zarówno celu podróży, jak i miejsca noclegu. Na wakacje z rocznym dzieckiem najlepiej pojechać w spokojne miejsce – nie jest jednak powiedziane, jak daleko od domu ma się ono znajdować. Jeżeli maluch dużo śpi w ciągu dnia, najpewniej prześpi większość podróży. W przeciwnym razie dłuższa jazda może okazać się męcząca nie tylko dla dziecka, ale i rodziców.

Jak wybrać miejsce na wakacje z dzieckiem?

Przy planowaniu wakacji z rocznym dzieckiem największym wyzwaniem wydaje się być wybór odpowiedniego miejsca na urlop. Dobrze, by było to miejsce spokojne – oblegane kurorty turystyczne nierzadko tętnią życiem przez całą noc, co nie pozostaje bez wpływu na komfort pobytu. Nawet jeśli przed pojawieniem się dziecka nie unikaliśmy takich miejsc, teraz lepszym rozwiązaniem będą bardziej zaciszne lokalizacje, sprzyjające odpoczynkowi i efektywnej regeneracji sił, zwłaszcza w nocy. Na szczęście takich nie brakuje w żadnym zakątku kraju – niewielkie, sielankowe miasteczka możemy znaleźć nad morzem, w górach czy w centralnej części kraju.

Kolejnym krokiem będą poszukiwania obiektu, w którym spędzimy urlop. Jaki hotel z dzieckiem wybrać? Taki, w którym możemy liczyć na rozmaite udogodnienia, który uprzyjemnią pobyt z maluszkiem. Hotele przyjazne rodzinom udostępniają gościom między innymi łóżeczka turystyczne czy wanienki kąpielowe, co pozwala zmniejszyć ilość zabieranych bagaży. Zwykle przygotowują one także specjalne oferty pobytowe dla rodziny, co docenią zwłaszcza osoby, które mają również starsze pociechy.

Starsze dzieci zachwycą też różnorodne atrakcje: sala i plac zabaw, bajki, gry i książki dostępne w hotelowej biblioteczce czy możliwość korzystania z gier wideo. Nie możemy przy tym zapomnieć o rodzicach – świetnym wyborem będzie na przykład obiekt ze strefą SPA, w której skutecznie zregenerują zarówno ciało, jak i umysł.

Wakacje z rocznym dzieckiem – jak zaplanować podróż samochodem?

Z uwagi na ilość rzeczy koniecznych do zabrania, na wakacje z rocznym dzieckiem najwygodniej pojechać samochodem – do auta bez większego problemu zapakujemy wszystko, co na urlopie uważamy za niezbędne. Ponadto ten środek transportu daje nam pełną swobodę w zakresie planowania przebiegu podróży. Przygotowując się do wyjazdu musimy pamiętać przede wszystkim o foteliku samochodowym. Przydatnym akcesorium często okazują się także rolety przeciwsłoneczne, które ochronią maluszka przed rażącymi promieniami.

Istotną kwestią jest również czas podróży. Choć roczne dziecko nie jest już niemowlęciem, które nie powinno spędzać w foteliku samochodowym więcej niż dwie godziny dziennie, przy dłuższej jeździe wciąż co jakiś czas należy zaplanować postoje. W trakcie przerwy maluszka należy wyjąć z fotelika, by mógł nieco zmienić pozycję.

Co jeszcze należy mieć na uwadze, organizując wakacje z rocznym dzieckiem i wybierając się na urlop samochodem? Ważnym aspektem jest także godzina wyjazdu. Jeśli to możliwe, w podróż najlepiej wyruszyć rano – wtedy temperatury są z reguły nieco niższe, a na drogach nie ma zbyt dużego ruchu. W ciągu dnia natomiast niemal na pewno zastaną nas upały, a na uczęszczanych trasach dodatkowo możemy utknąć w korku. Jeżeli w samochodzie zrobi się bardzo ciepło, możemy skorzystać z klimatyzacji. Nie należy jednak z nią przesadzać – temperatura w pojeździe nie powinna być niższa o więcej niż 5°C od tej panującej na zewnątrz.