Andrzejkowe wróżby – najfajniejsze pomysły!

Koniec listopada to czas na Andrzejki. To zatem czas na andrzejkowe wróżby organizowane w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Jeśli zastanawiasz się, jakie wróżby i zabawy przygotować tego dnia, sprawdź nasze propozycje.

Andrzejkowe zwyczaje dawniej

Oczywiście do wróżb andrzejkowych podchodzimy dziś z przymrużeniem oka i traktujemy je jedynie jako świetną zabawę. Faktem jest, że kiedyś wróżyć w Andrzejki mogły sobie jedynie panny, które były ciekawe, jak potoczy się ich życie miłosne. Z zabawy wykluczone były panie w ciąży oraz kawalerowie.

Ale dziewczyny i młode panny bardzo poważniej podchodziły do ówczesnych zwyczajów. Chętnie i żarliwie modliły się do świętego Andrzeja, wkładały pod poduszkę elementy męskiej garderoby, robiąc wszystko, by przyszły małżonek właśnie w Andrzejki im się przyśnił. Warto dodać, że przez długi czas andrzejkowe wróżby odbywały się w kameralnej atmosferze. Dopiero później przekształciły się w ludową zabawę.

Ale patronów od spraw sercowych było więcej. Panie liczyły na świętego Andrzeja, panowie na łaskę i błogosławieństwo świętej Katarzyny. I tak, aby poznać imię swej wybranki należało po wieczornej kąpieli natrzeć twarz przed snem dziewczęcą zapaską lub koszulą. Oczywiście w noc z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Ale wróćmy do Andrzejek, zwanych też Jędrzejówkami lub jędrzejkami. Sprawdźmy, jakie andrzejkowe tradycje i zabawy przetrwały do czasów współczesnych. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

Andrzejkowe wróżby: lanie wosku

Tradycja lania wosku jest znana, popularna i raczej nie wymaga specjalnych wyjaśnień. Polega na przelaniu gorącego wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody. W zastygniętym wosku należało doszukiwać się odpowiedzi i symbolu, który należało rozszyfrować. W odpowiedniej interpretacji andrzejkowej figury z wosku

miał pomóc jego cień rzucony na ścianę przy pomocy lampy. Oczywiście każdy symbol mógł oznaczać coś innego: owoce oznaczały dobrobyt, kwiat niespodziankę, dzban – zdrowie, a gwiazda – szczęście i majątek.

Wróżby andrzejkowe z papieru

Popularną zabawą andrzejkową są także wróżby z papieru. Jedna z nich polegała na wycięciu z papieru dwóch dużych serc. Na jednym wpisywało się popularne imiona żeńskie, na drugim męskie. Imiona oczywiście zapisywane były wyłącznie z jednej strony tych serc. Zabawa polegała na tym, że jej uczestnicy przekuwali serce, nie widząc imion znajdujących się z drugiej strony. Imię, które dana osoba przekłuła szpilką miało być imieniem przyszłej wybranki serca lub przyszłego męża.

Andrzejkowe wróżby z butami

Andrzejkowych zabaw z butami jest co najmniej kilka. Najczęściej uczestnicy zdejmowali jeden but i ustawiali jeden za drugim naprzeciwko drzwi. Gdy wszystkie buty były już gęsiego ustawione jeden za drugim należało je przestawiać w taki sposób, że ten z końca kolejki był ustawiany na początku i tak aż do drzwi. Właściciel buta, który jako pierwszy przekroczył próg mógł się spodziewać rychłego ożenku.

Inna zabawa z obuwiem polegała na rzucaniu butów. Na czym polega ta wróżba? Chodziło o to, by zdjąć buty, stanąć tyłem do drzwi w takiej samej odległości, i rzucać do wyjścia ponad głową. Jeśli but upadł noskiem w stronę wyjścia, właściciel spodziewał się zmiany stanu cywilnego w najbliższym czasie.

Wróżby andrzejkowe z monetami

Ta prosta zabawa polegała na wrzuceniu z wyznaczonego miejsca monetą do naczynia z wodą. Oczywiście przedtem należało wymyślić życzenie. Jeśli dana osoba trafiła, mogła liczyć na to, że jej życzenie się spełni.

Andrzejkowe wróżby ze skórki jabłka

Panna, która chciała poznać imię narzeczonego miała obrać jabłko, ale w ten sposób, by obrana skórka była możliwie jak najdłuższa. Następnie należało ją wyrzucić za siebie – koniecznie przez lewe ramię. Potem należało sprawdzić, w jaką literę mogły ułożyć się rozrzucone ostrużyny. Oznaczały one pierwszą literę lub inicjały przyszłej wybranki lub wybranka.

Wróżby andrzejkowe z kartami

Dużą popularnością cieszy się wróżenie z sześciu kart. Na czym polega na zabawa? Z talii kart wybieramy blotki numerowane od siódemki w górę oraz figury aż do asa. Przed zabawą tasujemy karty i układamy na stole rewersem do góry lub rozkładamy w formie wachlarza przed osobą, która chce poznać odpowiedź dotyczącą przyszłego wybranka. Zanim wyciągniemy kartę (koniecznie prawą ręką) należy zadać pytanie. Każda z kart, niezależnie od koloru, niesie za sobą ważną odpowiedź.

Weźmy pierwsze z brzegu pytanie: kiedy go poznam? Oto warianty odpowiedzi, w zależności od wyciągniętej karty. As – już go znasz, tylko go nie zauważasz, król – w ciągu najbliższego półrocza, dama – w tym roku, walet – wcześniej niż ci się wydaje, poznasz go niespodziewanie. 10 – w ciągu najbliższych dwóch lat, 9 – tego jedynego spotkasz dopiero za kilka lat, 8 – w okresie 3-5 lat, 7 – jeśli tylko będziesz czekać, a nie zaczniesz działać sama, być może w ogóle go nie poznasz.

Oczywiście andrzejkowe zwyczaje i tradycje są różne i z czasem ewoluują. Na pewno warto do tych zabaw podchodzić z przymrużeniem oka.

Andrzejkowe wróżby w hotelu

Możesz też andrzejkowe zwyczaje połączyć ze wspaniałą zabawą i udać się na Bal Andrzejkowy do hotelu Artis Loft gdzie czeka na ciebie mnóstwo atrakcji – komfortowy pokój w stylu loftowym, świetne jedzenie, zabawa taneczna oraz wróżka, która szepnie ci, co czeka cię w najbliższym czasie. Warto skorzystać. Pamiętaj, Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze!