Jak zorganizować chrzciny? Sprawdź naszą checklistę!

Chrzciny to najczęściej pierwsze ważne wydarzenie w życiu małego dziecka. Choć może się wydawać, że to prosta w organizacji uroczystość, dla świeżo upieczonych rodziców zadanie to bardzo często urasta do rangi wyzwania. Zastanawiasz się, jak zorganizować chrzciny? Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze, a zarazem najistotniejsze pytania z tym związane.

Kiedy zorganizować chrzciny? Wybierz dobry termin

Pierwszy aspekt, który należy dobrze przemyśleć, to termin chrzcin. Większość rodziców decyduje się ochrzcić dziecko w pierwszych miesiącach jego życia, niemniej nie brakuje też tych, którzy organizują tę uroczystość bliżej pierwszych urodzin malucha. Z pewnością jednak nie zaleca się planować chrzcin przed pierwszymi ważnymi szczepieniami, czyli przed ukończeniem przez dziecko 6 tygodni.

Jak to natomiast wygląda z punktu widzenia prawa kościelnego? Teoretycznie chrzest jest możliwy przez cały rok, ale zanim wybierzesz datę, zorientuj się, jakie zasady obowiązują w Twojej parafii. W niektórych bowiem panuje zwyczaj, zgodnie z którym chrztu udziela się na przykład tylko w pierwszą czy ostatnią niedzielę miesiąca.

Bardzo popularnymi terminami chrzcin są Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Święto Zesłania Ducha Świętego. Choć daty te są bez wątpienia kuszące, musisz mieć na uwadze, że w tym czasie o kameralną atmosferę będzie raczej trudno. Jeśli wolisz uniknąć tłumów, o wiele lepsze będą miesiące letnie lub jesienne.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Według prawa kościelnego rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:

  • jest wierzącym i praktykującym katolikiem,
  • otrzymała sakrament bierzmowania,
  • jest stanu wolnego lub żyje w związku sakramentalnym,
  • nie jest spokrewniona z dzieckiem w linii prostej (rodzicami chrzestnymi nie mogą zostać rodzice, dziadkowe czy rodzeństwo).

Choć nie jest to konieczne, warto, by była to osoba pełnoletnia lub przynajmniej na tyle dojrzała, by sprostała obowiązkom wynikającym z pełnieniem roli rodzica chrzestnego.

Kto najlepiej podoła temu zadaniu? Najczęściej wybór pada na osoby z rodziny – rodzeństwo czy kuzynostwo rodziców dziecka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by o pozostanie matką lub ojcem chrzestnym poprosić kogoś z kręgu najbliższych przyjaciół.

Kameralnie czy w szerszym gronie? Przygotuj listę gości

Gdy wybierzesz już termin chrzcin, przygotuj listę gości. Na tym etapie musicie podjąć decyzję, czy na chrzest zaprosicie tylko najbliższą rodzinę czy także dalszych krewnych i przyjaciół. O planowanej uroczystości warto poinformować gości możliwie najwcześniej.

Zaproszenia najlepiej wysłać około sześć tygodni przed ustalonym terminem. Pamiętaj, by zawrzeć w nich wszystkie niezbędne informacje, czyli: datę, godzinę oraz miejsce chrztu i organizowanego później przyjęcia. Wyznacz też termin, w którym goście powinni potwierdzić obecność – ma to ogromne znaczenie z organizacyjnego punktu widzenia.

Zaproszenia na chrzest możesz kupić w sklepie papierniczym, księgarni czy kwiaciarni, gdzie dostępnych jest wiele gotowych wzorów. Jeśli zależy Ci na czymś wyjątkowym, skorzystaj z usług firmy, która wykona zaproszenia według indywidualnego projektu. A może posiadasz zdolności manualne? W takiej sytuacji możesz zrobić zaproszenia samodzielnie.

Jakie ubranko do chrztu? Odpowiedni strój dla małego bohatera

Zakup ubranka do chrztu to dla wielu rodziców najprzyjemniejszy etap przygotowań. Zadanie to ułatwia fakt, że obecnie wybór tego typu strojów jest ogromny. W przypadku dziewczynek polecane są sukienki, do których, w zależności od pory roku i pogody, możesz dobrać sweterek. Z kolei dobierając strój dla chłopca, możesz zdecydować się na mini garnitur. Najważniejsze jest jednak, by ubranko zapewniało dziecku komfort, a przy tym było łatwe do założenia i zdjęcia.

Kompletując strój do chrztu, pomyśl również o szatce (przy czym zwykle kupuje ją matka chrzestna) oraz gromnicy, czyli dużej świecy, którą ojciec chrzestny zapala od paschału podczas uroczystości w kościele.

Gdzie zorganizować chrzciny? Znajdź odpowiednie miejsce

Coraz więcej osób decyduje się na organizację chrzcin poza domem. Nie bez powodu – zamiast krzątać się w kuchni, możemy spędzić czas z bliskimi i odpowiednio uczcić ten szczególny dzień w życiu dziecka. Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się także brak konieczności zadbania o najdrobniejsze detale czy sprzątania przed wizytą gości oraz po niej.

By jednak przyjęcie z okazji chrztu spełniło wszystkie Twoje oczekiwania, wybór miejsca jego organizacji nie może być przypadkowy. Wbrew pozorom, restauracja czy sala bankietowa znajdująca się w niewielkiej odległości od kościoła nie musi być najlepszym wariantem.

Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się hotele na obrzeżach dużych miast, oferujące nie tylko usługę gastronomiczną, ale również szereg dodatkowych atrakcji i udogodnień, w tym dostęp do terenów zielonych, placu zabaw dla najmłodszych czy dużego parkingu dla gości. Wybierając hotel na miejsce organizacji chrzcin, otrzymujesz zatem kompleksową usługę, dopasowaną do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Jaką ofertę wybrać? Zwróć uwagę na te elementy

Zanim rozpoczniesz poszukiwania idealnej oferty organizacji chrzcin, oszacuj liczbę gości – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na tym etapie warto też wstępnie określić, jak długo powinno trwać przyjęcie oraz jakie są warunki i koszty jego ewentualnego przedłużenia.

Kolejny krok to wybór menu. W hotelowych restauracjach najczęściej dostępnych jest co najmniej kilka jego wariantów – od tradycyjnych po bardziej finezyjne. Dobierając serwowane w trakcie przyjęcia dania, zadbaj o możliwość podania specjalnych potraw dla osób z dietami wegetariańską, wegańską czy bezglutenową. Pomyśl także o najmłodszych gościach – dzieci zwykle mają inne upodobania kulinarne niż osoby dorosłe, dlatego dla nich najlepiej przygotować oddzielne menu. Dopytaj również, czy w trakcie trwania uroczystości, obsługa będzie uzupełniała przystawki lub przekąski – w końcu zapewne nie chcesz, by stół nagle opustoszał.

Bardzo istotna jest też kwestia alkoholu. Jeśli planujesz wznieść jedynie symboliczny toast, wystarczy zamówić kilka butelek szampana czy wina. Jeżeli jednak w Twojej rodzinie tego typu przyjęcia są suto zakrapiane, zapytaj o dostępne trunki i zasady ich serwowania lub możliwość zakupu własnego alkoholu. W drugim przypadku zwykle pobierane jest tak zwane korkowe, czyli opłata związana z wniesieniem i otwarciem alkoholu pochodzącego spoza lokalu.

Chrzciny oczywiście nie mogą obyć się bez tortu! Najczęściej do wyboru są dwa warianty: możesz skorzystać z oferty restauracji lub wnieść tort zamówiony w cukierni. Problem może pojawić się, gdy zależy Ci na przyniesieniu własnego wypieku – tutaj na drodze stają przepisy inspekcji sanitarnej. Otóż obiekt, w którym organizujesz przyjęcie z okazji chrztu, odpowiada za wszystkie posiłki podawane na jego terenie, więc zaserwowanie tortu bądź co bądź niewiadomego pochodzenia jest po prostu ryzykowne.

Przed podjęciem decyzji, koniecznie obejrzyj obiekt oraz salę na chrzciny, w której miałaby odbyć się uroczystość. Sprawdź, czy goście będą mieli gdzie wyjść się przewietrzyć, a dzieci – nieco rozładować skumulowaną energię. Zapytaj o dostępność pokoju dla rodzica z dzieckiem, w którym można przewinąć lub nakarmić pociechę czy po prostu pozwolić maluchowi odpocząć od natłoku wrażeń. Jeśli chrzciny odbywają się latem, dowiedz się także, czy w restauracji jest klimatyzacja. Co prawda w hotelach trzy-, cztero- czy pięciogwiazdkowych jest ona właściwie standardem, ale zawsze warto to zweryfikować.

Ile kosztuje organizacja chrzcin?

Koszt organizacji przyjęcia z okazji chrztu w hotelowej restauracji jest uzależniony od wielu czynników. Do podstawowych zalicza się: liczbę gości, czas trwania uroczystości oraz wybrane menu. Na cenę wpływają również wszelkie usługi dodatkowe, w tym dekoracja sali lub stołów czy obecność animatora. I choć zapewne zależy Ci, by ostateczna kwota była możliwie najniższa, pamiętaj, że w tym przypadku może ona nie iść w parze z wysoką jakością.

Uchwyć wspomnienia

Chrzest święty jest bardzo ważnym wydarzeniem, lecz kilkumiesięczne maluszki po prostu go nie pamiętają. Z tego powodu warto zadbać o to, by uwiecznić ten wyjątkowy dzień w życiu dziecka. Zastanów się nad skorzystaniem z usług profesjonalnego fotografa – wówczas będziesz mieć pewność, że wykonane zdjęcia będą odpowiedniej jakości.

Świetnym pomysłem będzie też księga gości. Osoby biorące udział w uroczystości mogą napisać w niej życzenia, do których po latach chętnie powróci każde dziecko. W tym przypadku, analogicznie jak przy zaproszeniach, możesz wybrać jeden z gotowych wzorów lub pokusić się o realizację własnego projektu.

fot. pixabay.com