Jak zorganizować bankiet firmowy?

Okrągły jubileusz, doskonałe wyniki sprzedażowe firmy, nawiązanie współpracy z ważnym partnerem czy zmiana w zarządzie spółki - to tylko kilka powodów, dla których świat biznesu zaczyna świętować. Świetną formą uczczenia takich okazji jest organizacja bankietu firmowego. Od czego jednak zacząć, o czym pamiętać i na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Gdzie zorganizować bankiet?

Organizację bankietu firmowego należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Coraz częściej wybierane są hotele za miastem, które dysponują nie tylko miejscami noclegowymi, ale także doskonałą ofertą gastronomiczną i centrum konferencyjnym. Lokalizacja obiektu jest w tym przypadku niewątpliwym atutem - z dala od cywilizacyjnego zgiełku, ale zarazem zapewniająca prosty dojazd. Położenie poza granicami metropolii niweluje też problem z parkowaniem - do hoteli pod miastem najczęściej przynależą rozległe parkingi, na których każdy gość z pewnością znajdzie miejsce.

Przebieg przyjęcia - ważny aspekt organizacji bankietu

Chcąc rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, jak zorganizować bankiet firmowy, nie sposób pominąć tej kwestii - stworzenia scenariusza przyjęcia. Jako że tego typu wydarzenia zwykle dzielą się na część oficjalną i tę nieco mniej formalną, jest to bardzo istotny aspekt organizacji bankietu, pozwalający wszystkie te elementy właściwie rozłożyć w czasie.

W ramach oficjalnej części imprezy najczęściej odbywają się przemówienia i prezentacje multimedialne czy wręczane są nagrody dla pracowników. W hotelach za miastem niemal standardem są obecnie nowocześnie wyposażone sale konferencyjne, w których można z powodzeniem zorganizować spotkanie nawet dla dużej liczby osób. Mając doświadczenie w organizacji bankietów, wiemy, jak istotne jest dobre nagłośnienie, możliwość łatwego podłączenia projektora multimedialnego czy wsparcie techniczne. A jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości - chętnie pomożemy nawiązać współpracę z powszechnie rozpoznawalnym konferansjerem.

Po oficjalnej części bankietu przyjdzie czas na uroczystą kolację. Po niej natomiast zwykle przechodzi się do nieco mniej formalnej części imprezy, w ramach której zapraszamy naszych gości do wspólnej zabawy.

Menu bankietowe - jakie wybrać?

By zorganizować idealny bankiet firmowy, sporo uwagi warto poświęcić też doborowi odpowiedniego menu. W tym przypadku warto skorzystać z doświadczenia pracownika hotelu, odpowiedzialnego za zaplanowanie i prawidłowy przebieg naszego przyjęcia, który najlepiej doradzi, co powinniśmy uwzględnić w menu. Uroczysta kolacja, następująca po oficjalnej części wydarzenia, to doskonały moment na to, by szef kuchni hotelowej restauracji zaserwował swoje popisowe dania. Pamiętajmy jednak o gościach mających nietolerancje pokarmowe, alergie czy stosujący różne diety - choćby wegetariańskie, wegańskie czy lekkostrawne.

W trakcie nieoficjalnej części bankietu, możemy zdecydować się na zimne przekąski typu finger food. To pyszne, niezwykle efektowne, a jednocześnie nie sprawiające problemów z jedzeniem małe co nie co, które z pewnością urozmaici firmowe przyjęcie. Jeśli natomiast nasz bankiet ma trwać do późnych godzin nocnych, oprócz zimnych przekąsek w menu warto uwzględnić również inne dania ciepłe, podawane na przykład w formie bufetu.

Oprawa muzyczna i inne bankietowe atrakcje

Właściwy dobór oprawy muzycznej to kolejny, acz nie mniej istotny aspekt organizacji bankietu. Świetnym pomysłem będzie dostosowanie muzyki do konkretnej części imprezy. I tak - podczas kolacji odbywającej się po prezentacjach czy ceremonii wręczenia nagród, najlepiej sprawdzi się spokojna muzyka klasyczna grana na żywo. Z kolei na późniejszej imprezie, o szampańskie nastroje uczestników zabawy zadba profesjonalny DJ. Pamiętajmy tylko o ustaleniu listy utworów, które powinny być dopasowane do rangi i charakteru wydarzenia.

Jak jeszcze można urozmaicić bankiet i uczynić go niezapomnianym? Zapewniając dodatkowe atrakcje, które zaangażują zaproszonych gości i na długo pozostaną w ich pamięci. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się między innymi występy iluzjonistów czy pokazy barmańskie.

Wygląd i ustawienie sali bankietowej

Organizując bankiet, trzeba także przemyśleć kwestię ustawienia i wyglądu sali, w której odbywać się będzie przyjęcie. Przy tego typu wydarzeniach najczęściej stosowane są stoły okrągłe - to sprawdzone rozwiązanie, które bez wątpienia zda egzamin również podczas imprezy dla Twojej firmy. Ważne jest, by z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować usadzenie gości, mając na uwadze biznesową etykietę i hierarchię stanowisk, oraz zamówić eleganckie winietki z nazwiskami.

Natomiast wygląd i dekoracja sali to aspekty, do których należy podejść indywidualnie. Możemy zdecydować się na aranżację w kolorach firmy lub nawiązującą do aktualnych trendów. Jeśli jednak nie mamy określonych preferencji, ponownie skorzystajmy z doświadczenia i wiedzy pracownika hotelu, który z pewnością pomoże nam wybrać najlepszy wariant.