Normobaria - co to jest i na co pomaga?

Czym jest normobaria i dlaczego warto zainteresować się tym trudnym terminem w kontekście naszego zdrowia? Co mogą dać tobie i twoim bliskim regularne wizyty w komorze normobarycznej? Jak połączyć regenerację i dotlenienie naszego organizmu z pobytem w hotelu Artis Loft? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy do lektury.

Normobaria - co to jest?

Normobaria to innowacyjny rodzaj terapii tlenowej, z której mogą korzystać osoby w każdym wieku. Jaki wpływ może mieć tlenoterapia na nasze zdrowie, poza tym, że wiemy, iż tlen jest nam niezbędny do życia? Chodzi w dużym uproszczeniu o zawartość tlenu, dwutlenku węgla i wodoru, jaka jest dostarczana do naszego organizmu.

W ostatnich dekadach warunki atmosferyczne na naszej planecie uległy znacznemu pogorszeniu. A niedobór podstawowych pierwiastków w atmosferze ma negatywny wpływ na zawartość dwutlenku węgla oraz tlenu dostarczanego do naszego organizmu. Okazuje się bowiem, że w powietrzu jest coraz więcej zanieczyszczeń, w związku z tym, życiodajny tlen i inne pierwiastki są przez nas coraz trudniej przyswajalne.

Co zatem zrobić, by nasz organizm był lepiej oczyszczony i dotleniony? Tu z pomocą przychodzą komory normobaryczne.

Komora normobaryczna - na co pomaga?

Zanim wyjaśnimy funkcjonowanie komory normobarycznej, kilka słów na temat ciśnienia atmosferycznego. Zazwyczaj nie przekracza ono 1000 hPa. A powietrze zawiera wówczas niewiele ponad 20% tlenu i zaledwie 0,3% Co2. Okazuje się jednak, że im wyższe ciśnienie, tym skuteczniej nasz organizm wykorzystuje dochodzący do niego tlen. Poza tym wyższe ciśnienie ma pozytywny wpływ na zwiększoną ilość komórek macierzystych - a więc najważniejszych komórek budujących nasze ciało. Komórki te wykorzystywane są w procesach regeneracji tkanek i narządów. Znacznie przyspieszą likwidację obrzęków, wspomagają odnowę tkanek oraz ich gojenie.

Optymalne warunki wpływające pozytywnie na regenerację organizmu można uzyskać przebywając komorze normobarycznej. Tu ciśnienie wynosi 1500 hPa. Dzięki temu w powietrzu może znajdować się nawet 40% tlenu, 2 % dwutlenku węgla, a także 0,5% wodoru.

O zbawiennych właściwościach tlenu chyba nie trzeba wspominać. A dlaczego tak istotny jest pobierany przez nasz organizm dwutlenek węgla? Odpowiada on za transport odpowiedniej ilości tlenu do krwi. Jego niedobór wpływa negatywnie na dotlenienie wszystkich komórek w organizmie. Zatem większa ilość Co2 wpływa na zwiększenie dostawy tlenu do tkanek. Nie bez znaczenia jest tu także fakt, że owa mieszanina gazów w komorze jest wzbogacona o wodór. Pierwiastek ten wydłuża życie komórek, zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia wszystkich komórek ciała.

Przebywanie w komorze normobarycznej ma wiele zalet. Wpływa pozytywnie na dotlenienie wszystkich komórek ciała, spowalnia procesy starzenia, działa stymulująco na komórki skóry, poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, ogranicza wystąpienie stanów zapalnych, poprawia jakość snu, eliminuje częste migreny i bóle głowy, poprawia pracę jelit oraz wydolność fizyczną i psychiczną człowieka.

Normobaria a covid-19

W leczeniu pacjentów z Covid-19 wykorzystanie tlenu ma kluczowe znaczenie. Niezależne badania pokazują, że w przypadku osób, które przeszły zakażenie koronawirusem mieszanka oddechowa ze zwiększoną zawartością O2 pomaga zmniejszyć dług tlenowy organizmu. Tlenoterapia w warunkach podwyższonego ciśnienia pomaga zniwelować skutki przebytej choroby.

Zabiegi w komorze normobarycznej dotleniają organizm, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie na obciążone organy. W rezultacie pomagają złagodzić powikłania po przebytym zakażeniu covid-19 i wrócić do zdrowia.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do terapii normobarycznej:

 • zapalenie ucha
 • gorączka
 • ciąża
 • infekcje górnych dróg oddechowych
 • rozedma płuc
 • inne choroby zakaźne
 • klaustrofobia
 • nadmierne wyczerpanie organizmu
 • zapalenie nerwu wzrokowego
 • posiadanie rozrusznika serca
 • przebyty zabieg operacyjny płuc albo kości skroniowej.

Pakiet leczniczy Normobaria

Jeśli chcesz połączyć komfortowy wypoczynek z tlenoterapią w komorze Normobarii, masz ku temu niebywałą okazję. Wystarczy, że wybierzesz Pobyt Leczniczy Normobaria przygotowany przez Artis Loft Hotel. W ofercie znajdziesz m.in. nocleg ze śniadaniem w designerskim hotelu, dostęp do nowej strefy SPA, liczne atrakcje i udogodnienia dla dzieci, strefę relaksu z hamakami oraz 2-godzinny seans w komorze normobarycznej Eden, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie naszego hotelu.