Jednodniowy wypad pod Warszawę – gdzie warto pojechać?

Jednodniowa wycieczka w okolice Warszawy to świetny pomysł na weekendowy wypad i ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku. Tylko gdzie najlepiej pojechać i co warto zobaczyć? Przygotowaliśmy 5 ciekawych propozycji na krótką wycieczkę blisko Warszawy.

Wyjazd blisko Warszawy – Twierdza Modlin

Pierwszym pomysłem na jednodniowy wyjazd w okolicy Warszawy jest Twierdza Modlin – zespół umocnień leżących u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry, około 40 kilometrów od Warszawy. Modlin jest jedną z największych, a zarazem najlepiej zachowanych budowli tego typu w Polsce. Składające się na nią umocnienia były wielokrotnie rozbudowywane – kompleks tworzą elementy fortyfikacji polskiej, a ponadto francuskiej i rosyjskiej. Twierdza była broniona czterokrotnie: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. Najważniejsze obiekty Twierdzy Modlin to:

  • cytadela z przedmościami – kazuńskim i nowodworskim,
  • wewnętrzny i zewnętrzny pierścień fortów,
  • zespoły prochowni, magazyny, zabudowania koszarowe,
  • pozostałości umocnień polowych i fortyfikacji polskich z 1939 roku.

Na terenie obiektu, w budynku dawnych koszar oficerskich utworzono Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Kompleks można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikami. Wrażenie robią jednak nie tylko same umocnienia, ale i ich okolice, które zachwycą wszystkich spragnionych kontaktu z naturą.

Wypad blisko centrum Warszawy – Pałac w Radziejowicach

Ciekawe miejsca na jednodniowe wypady w okolicach Warszawy znajdują się też na południe od stolicy. Jednym z nich jest bez wątpienia Pałac w Radziejowicach – wzniesiona w XV wieku reprezentacyjna siedziba rodu Radziejowskich, nie bez powodu nazywana perełką Mazowsza. Poza pałacem, radziejowicki kompleks tworzą: zamek, Willa Szwajcarska oraz Dwór Modrzewiowy. Podczas wycieczki warto zobaczyć także kuźnię, w której dziś odbywają się warsztaty artystyczne, konferencje i bankiety, czworaki, będące elementem dawnej zabudowy folwarcznej, Nowy Dom Sztuki o przeszklonej bryle oraz park krajobrazowy założony w XIX wieku, który jest idealnym miejscem na relaksujący spacer.

Pałac w Radziejowicach znajduje się około 40 kilometrów od Warszawy, a jednocześnie niespełna 3 kilometry od hotelu Artis Loft. Zatem osoby, które zamiast krótkich wycieczek, wolą spędzić niezapomniany weekend pod Warszawą z dala od zgiełku miasta, Artis Loft będzie doskonałą bazą wypadową.

Ciekawe miejsca wokół Warszawy – zamek w Liwie

Kolejną propozycją, zarówno na jednodniowe wypady, jak i wyjazd na cały weekend, jest zamek w Liwie. Leżący około 100 kilometrów na wschód od Warszawy obiekt jest przykładem średniowiecznej architektury obronnej. Uroku temu miejscu bez wątpienia dodaje fakt, że dawna warownia jest pięknie położona wśród rozlewisk rzeki Liwiec. Oprócz zwiedzania zamku w Liwie, w planie wycieczki w tej okolicy, trochę czasu warto zarezerwować również na spacer na pobliski punkt widokowy. Sowia Góra znajduje się 7 kilometrów od zamku i przyciąga turystów fantastycznymi widokami, możliwością podglądania natury i wspaniałymi krajobrazami.

Jednodniowe wycieczki blisko Warszawy – wodna przygoda w Mszczonowie

Osobom preferującym aktywny wypoczynek, z pewnością spodoba się pomysł jednodniowego wypadu do Term Mszczonów lub Suntago Wodny Świat. Pierwsze z wymienionych – Termy Mszczonów – przez wiele lat były prawdziwą wizytówką tego niewielkiego, oddalonego o niespełna 50 kilometrów od stolicy miasta. Kompleks basenów termalnych, zasilanych wodą eksploatowaną z głębokości ponad 1600 m, tworzą między innymi baseny całoroczne, rekreacyjne i sportowe oraz basen dla dzieci. To znakomita opcja nie tylko na jednodniowe wycieczki koło Warszawy – świetną propozycją jest też weekend w Termach Mszczonów.

Z kolei Suntago Wodny Świat to stosunkowo nowy punkt na mapie regionu. Otwarty w 2020 roku, powstały w ramach inwestycji Park of Poland kompleks jest największym zadaszonym aquaparkiem nie tylko na Mazowszu czy w Polsce, ale i Europie. Suntago Wodny Świat znajduje się w miejscowości Wręcza, niespełna 10 minut jazdy samochodem od centrum Mszczonowa. Kompleks składa się z trzech części: strefy wodnej rozrywki Jamango, strefy wypoczynku Relax z basenem termalnym oraz strefy saun Saunaria. Analogicznie jak w przypadku Term Mszczonów, jest to kolejne z miejsc, do którego można zorganizować nie tylko jednodniową wycieczkę – doskonałym pomysłem będzie także bowiem weekend z Suntago.