Aromaterapia – właściwości i zastosowanie. Jak używać olejków w saunie?

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej, która polega na leczniczym wykorzystaniu olejków eterycznych. Jakie zalety ma aromaterapia, jakie działanie wykazują popularne rodzaje olejków i jak można używać ich w saunie?

Aromaterapia – czym jest i skąd pochodzi?

Historia aromaterapii sięga jeszcze czasów starożytnych. To forma tradycyjnej medycyny alternatywnej, choć jest też stosowana jako terapia uzupełniająca. Olejki eteryczne są używane już od blisko 6000 lat, ale warto wiedzieć, że z ich właściwości korzystali już neandertalczycy, którzy chowali zmarłych wraz z aromatycznymi kwiatami i ziołami. Po substancje aromatyczne sięgali także starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Arabowie, którzy stosowali je do oczyszczania powietrza, pielęgnacji skóry, jako środek wspomagający gojenie ran oraz podczas balsamowania zwłok.

W praktyce terapeutycznej olejków eterycznych po raz pierwszy użyto w XX wieku. Praktykę tę założył francuski perfumiarz i chemik René-Maurice Gattefossé. Przypadkiem odkrył on, że olejek lawendowy nałożony na oparzoną dłoń przyczynia się do przyspieszenia procesu gojenia. Zauważył, że olej nie tylko działał terapeutycznie, ale jednocześnie był aromatyczny. Gattefossé jako pierwszy użył również terminu „aromaterapia”. Dziś za obowiązującą definicję uznaje się tę podawaną przez Narodowe Stowarzyszenie Holistycznej Aromaterapii (NAHA), które określa aromaterapię jako zastosowanie terapeutyczne lub medyczne substancji aromatycznych (olejków eterycznych) do holistycznego leczenia.

Czym są olejki eteryczne i jak się je pozyskuje?

Naturalne olejki eteryczne to lotne mieszaniny, w skład których wchodzi od kilkudziesięciu do kilkuset związków. W dużym uproszczeniu są to silnie skoncentrowane substancje zapachowe. Olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin: kwiatów, łodyg, liści, kory, korzeni czy nasion. Sposób ich pozyskiwania jest uzależniony przede wszystkim od późniejszego przeznaczenia olejku. Najczęściej otrzymuje się je z suszonych lub świeżych roślin metodą destylacji z parą wodną bądź hydrodestylacji, a w przypadku owoców cytrusowych – poprzez wyciskanie.

Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie

Obecnie z olejków eterycznych korzystamy przede wszystkim w celach relaksacyjnych i pielęgnacyjnych, a ze względu na ich liczne właściwości prozdrowotne – także leczniczych. Olejki eteryczne wykazują działanie antyseptyczne, wykrztuśne, spazmolityczne i diuretyczne. Niektóre olejki mają dodatkowo właściwości uspokajające, odprężające, antydepresyjne i ułatwiające zasypianie, inne pobudzają do działania, orzeźwiają czy poprawiają nastrój, a jeszcze inne wspierają koncentrację czy łagodzą dolegliwości bólowe.

Jak można stosować olejki eteryczne? Niektóre preparaty są przeznaczone do aplikacji bezpośrednio na skórę, można ich też używać do inhalacji oraz w ramach aromaterapii. Jedną z jej przyjemniejszych form jest kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, która oddziałuje na wszystkie zmysły. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, tylko cały czas unoszą się na jej powierzchni, dzięki czemu skóra po kąpieli jest pokryta aromatycznym filmem. Olejki eteryczne wykorzystuje się również do masaży, przy czym zawsze należy je wcześniej wymieszać z olejem bazowym, inaczej zwanym olejem nośnikowym lub podstawowym, w określonych przez producenta proporcjach. Olejem bazowym może być olej ze słodkich migdałów, z awokado, jojoba, pestek winogron czy dyni, olej arganowy czy oliwa z oliwek.

Aromaterapia w saunie. Jak używać olejków eterycznych w saunie?

Ze zbawiennego wpływu aromaterapii na organizm można też skorzystać podczas seansu w saunie w hotelu Artis Loft. Sercem sauny fińskiej w naszej strefie SPA jest piec z automatyczną aromatyzacją. Nasi goście mogą skorzystać z zabiegu przy użyciu aromatów:

  • eukaliptusowego – sprawdza się w przypadku przeziębienia i niweluje bóle mięśni;
  • sosnowego – pozytywnie wpływa na nastrój, oczyszcza umysł, dodaje energii, redukuje uczucie zmęczenia i zwiększa koncentrację. Ponadto olejek sosnowy wspiera odporność organizmu, oczyszcza drogi oddechowe i łagodzi objawy przeziębienia;
  • rozmarynowego – wykazuje właściwości antystresowe i psychostymulujące oraz wspiera funkcje poznawcze;
  • mandarynkowego – poprawia nastrój, odświeża, obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, oraz mobilizuje do działania;
  • cynamonowego – korzystnie wpływa na nastrój, wspomaga pamięć i koncentrację, wspaniale relaksuje i odpręża oraz redukuje stany lękowe i depresyjne.

Oprócz sauny fińskiej z funkcją aromatyzacji w strefie SPA w hotelu Artis Loft na gości czekają również jacuzzi i ściana z soli himalajskiej. Kąpiel w jacuzzi to doskonały sposób na rozluźnienie i odprężenie, redukcję napięcia, poprawę krążenia krwi i dotlenienie komórek całego organizmu. Do dyspozycji gości oddajemy także apartamenty z jacuzzi. Z kolei ściana z soli himalajskiej tworzy wyjątkowy mikroklimat, pozytywnie oddziałujący na górne drogi oddechowe.

fot. Priscilla Du Preez / Unsplash