Winnica Dwórzno – Mazowiecka Toskania

Mało kto wie, że w niewielkiej wsi Dwórzno mieści się jedna z największych winnic w naszym kraju. Urokliwe położenie gospodarstwa w najwyższym miejscu na Mazowszu, otoczone lasami sprawia, że produkowane tu wina cieszą się uznaniem i najwyższą jakością. Nie bez przyczyny miejsce to nazywane jest przez koneserów wina Mazowiecką Toskanią.

Historia winnicy Dwórzno

Ciekawostką jest fakt, że jeszcze przed kilku laty Dwórzno kojarzyło się głównie z plantacją malin. Takie też były początki. Wówczas zaczęły się pierwsze eksperymenty z winem owocowym, poprzedzone współpracą ze znanymi i cenionymi enologami. I tak w 2012 roku zaczęła się produkcja wina malinowego. Warto zaznaczyć, że nie były to nalewki, tylko wina w pełnym znaczeniu tego słowa. Produkcja pierwszych butelek odbywała się ręcznie.

Dopiero później właściciele gospodarstwa zainteresowali się winem gronowym, w związku z czym pojawiły się pierwsze eksperymentalne parcele winorośli.

Zwiedzanie winnicy Dwórzno

Niewątpliwą atrakcją dla przyjezdnych jest możliwość zwiedzania winnicy w Dwórznie. To niebywała okazja, by obejrzeć plantację, przyjrzeć się procesowi produkcji wina, a także poznać tajniki wytwarzania tego szlachetnego trunku. Podczas zwiedzania dowiemy się, dlaczego wino z Dwórzna nie jest produkowane w beczkach, czym jest stresowanie winorośli, czym różni się wino różowe od czerwonego, a także dlaczego tradycyjnie rozgniatano grona bosymi stopami. Każda taka wycieczka to ogromny zastrzyk wiedzy z zakresu enoturystyki, okraszony humorem i barwnymi anegdotami.

Oczywiście to też świetna okazja do degustacji i zakupu wina. Zwiedzanie winnicy możliwe jest w weekendy, trwa około 2-3 godzin. Raz w miesiącu właściciele organizują większe imprezy plenerowe, którym towarzyszą koncerty jazzowe oraz inne atrakcje adresowane do rodzin z dziećmi. Wydarzenia te mają często charakter pikników rodzinnych.

Winnica Dwórzno – noclegi

Winnica Dwórzno nie zapewnia noclegów gościom, ale współpracuje z hotelem Artis Loft położonym w pobliskich Radziejowicach. Dzięki temu można połączyć zwiedzanie winnicy z komfortowym wypoczynkiem. Warto więc wcześniej zarezerwować Weekend z Winnicą Dwórzno. W ramach pakietu otrzymacie dwa noclegi w designerskich pokojach typu loft, zwiedzanie winnicy wraz z dojazdem z hotelu, wyborne śniadania i obiadokolację, a także prezent w postaci butelki wina.

Poszukując niebanalnych atrakcji turystycznych w okolicach Warszawy, nie sposób pominąć tego miejsca. Warto przyjechać tu na weekend z rodziną lub ze znajomymi między czerwcem a październikiem. Polecamy i zapraszamy do Dwórzna!