Wakacje z kotem. Co zrobić z kotem w czasie urlopu?

Choć powszechnie uważa się, że koty są indywidualistami i chodzą własnymi drogami, większość z nas traktuje je jak pełnoprawnych członków rodziny. Nic więc dziwnego, że wraz ze zbliżającym się urlopem, zadajemy sobie pytanie: co zrobić w wakacje z kotem?

Z kotem na wakacje – tak czy nie?

Opcji jest co najmniej kilka, a pierwszą z nich jest zabranie mruczka ze sobą. Czy to dobry pomysł? Zapewne nie takiej odpowiedzi oczekujesz, ale… to zależy. Przede wszystkim od kota. Nie wszystkie koty to urodzeni podróżnicy, co więcej, niektóre z nich naprawdę źle znoszą nawet krótkie podróże, nie wspominając o wyprawach wiele kilometrów od domu. Wakacje z kotem będą więc propozycją do przemyślenia wyłącznie dla tych osób, których pupile są przyzwyczajone do jazdy samochodem lub dobrze na nią reagują.

Jeśli zdecydujesz się zabrać kota na wakacje, podczas poszukiwania hotelu sprawdź, czy zezwala on na pobyt zwierząt. Takich obiektów jest jednak coraz więcej – a jednym z nich jest Artis Loft – dlatego nie powinieneś mieć problemu z jego znalezieniem. Pamiętaj tylko, by zgłosić pobyt pupila przed przyjazdem – naprawdę nie polecamy ukrywania tego faktu przed obsługą, gdyż może się to wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym karą finansową.

Miej też na uwadze, że za pobyt kota w hotelu prawdopodobnie będziesz musiał dodatkowo zapłacić – zwykle jest to kilkadziesiąt złotych za dobę. Dlaczego hotele pobierają taką opłatę? Po pobycie zwierzaka obiekty obowiązują inne procedury sprzątania, co z kolei generuje określone koszty. Po przyjeździe natomiast najpewniej będziesz musiał zaakceptować regulamin mówiący o tym, że za wszelkie szkody wyrządzone przez pupila odpowiada właściciel.

Przygotowując się do urlopu z kotem, w walizce zrób miejsce na jego ulubiony kocyk, legowisko czy zabawki. Koty to niezwykle terytorialne zwierzęta, dlatego pobyt w nowym, nieznanym im miejscu może spowodować spory stres. W jego łagodzeniu pomocne okazują się właśnie powyższe przedmioty, na których znajduje się zapach ich własny oraz domu. Pamiętaj także o bezpieczeństwie w trakcie samej podróży. Kota należy przewozić w dobrze zabezpieczonym, zamkniętym transporterze, co nie tylko zminimalizuje ryzyko ucieczki na przykład w trakcie postoju, ale przede wszystkim – w razie nagłego hamowania czy kolizji – nie zrobi krzywdy ani sobie, ani innym pasażerom.

Catsitter, czyli kocia opiekunka

Jeśli Twój mruczek kiepsko znosi jazdę samochodem, nie najlepiej odnajduje się w nowych miejscach lub wybierasz się za granicę, zabieranie go ze sobą na urlop nie będzie zbyt trafionym pomysłem. Co w takiej sytuacji zrobić z kotem? Kolejną opcją jest skorzystanie z usług petsittera lub catsittera. Kto to taki? W dużym uproszczeniu to opiekunka dla zwierzaków, a w drugim przypadku – konkretnie dla kotów.

Tego typu usługi cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie catsitterzy to często osoby posiadające szeroką wiedzę na temat kotów, również w zakresie behawioryzmu, znające i rozumiejące ich naturę oraz mające do nich odpowiednie podejście. W zależności od ustaleń i potrzeb kota petsitter najczęściej odwiedza zwierzaka dwa razy dziennie, bawi się z nim, karmi i sprząta kuwetę, a jeśli zwierzak tego wymaga – podaje mu też leki.

Rozwiązanie to ma podstawową zaletę – nie fundujemy kotu stresu w postaci podróży i przebywania w obcym miejscu, gdyż zostaje on w doskonale mu znanym otoczeniu. Jak jednak znaleźć dobrego petsittera? Na początku zawsze warto popytać wśród znajomych – być może ktoś korzystał już z takiej usługi i zna osobę godną polecenia. Poza tym mamy do dyspozycji internet. Możemy we własnym zakresie poszukać osób lub firm zajmujących się opieką nad zwierzętami i zajrzeć na lokalne kocie grupy w serwisach społecznościowych – tam z pewnością znajdzie się ktoś, kto ma już jakieś doświadczenie w tym zakresie.

Zanim wybierzesz konkretną osobę lub firmę, przede wszystkim sprawdź jej kwalifikacje i referencje, a także przeczytaj dostępne w internecie opinie. Przed Twoim wyjazdem powinna również odbyć się wizyta zapoznawcza, podczas której wakacyjny opiekun będzie miał okazję poznać kota, a Ty przekażesz mu wszelkie ważne informacje na temat pupila. Catsitterzy zwykle oferują też codzienne wysyłanie zdjęć zwierzaka w trakcie nieobecności właściciela.

Pomoc rodziny i znajomych

Jeśli nie masz możliwości (lub nie chcesz) korzystać z usług petsittera, możesz poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych. Musi to być jednak ktoś zaufany i naprawdę odpowiedzialny, kto rzeczywiście będzie odwiedzał kota co najmniej raz, a najlepiej dwa razy dziennie, i poświęci mu trochę czasu. Warto także, by kot znał tę osobę, szczególnie jeśli Twój mruczek jest wyjątkowo nieufny w stosunku do jakichkolwiek gości.

Innym rozwiązaniem może być przeniesienie kota (i jego ulubionych zabawek) na czas Twojego wyjazdu do rodziny lub znajomych – wówczas zyskujesz ten komfort, że nie przebywa on sam w pustym domu przez większość dnia. Musisz jednak mieć na uwadze, że może to być dla niego stresujące – nie dość, że znajdzie się w nieznanym mu miejscu, to będzie w nim bez swojego kochanego właściciela. Taką decyzję należy dokładnie przemyśleć również wtedy, gdy bliska Ci osoba ma inne zwierzęta. Koty nie zawsze, a raczej dość rzadko, od razu pałają miłością do nowo poznanych czworonogów – w takiej sytuacji nierzadko konieczna jest izolacja.

Potencjalny opiekun kota nie ma innych zwierzaków? W takim razie powinieneś z nim szczerze porozmawiać i wyjaśnić, że koty drapiąc spełniają swoją potrzebę gatunkową (dlatego kupujemy im drapaki), lubią pić wodę z kranu czy obserwować domowników z najwyższego punktu w pokoju. Należy także poruszyć kwestie bezpieczeństwa – nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wyjście kota na niezabezpieczony balkon czy zostawienie go w mieszkaniu z uchylonymi oknami może zakończyć się tragicznie.

Hotel dla kotów

Ostatnią opcją jest hotel dla zwierząt. Choć zwolenników tego rozwiązania nie brakuje – a godnych zaufania miejsc zapewne też – raczej traktowalibyśmy je jako ostateczność. Jak już wspominaliśmy, koty to bardzo terytorialne zwierzęta – istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że Twój mruczek nie będzie czuł się dobrze w obcym miejscu, bez właściciela i w towarzystwie innych czworonogów.

Co więc zrobić z kotem w wakacje? Możliwości jest kilka, dlatego podejmując decyzję, zawsze miej na uwadze przede wszystkim dobro swojego pupila. W końcu Ty znasz go najlepiej, wiesz, co jest dla niego najlepsze i na pewno dokonasz – ponownie – najlepszego dla niego wyboru.

Na zdjęciu nie byle kto, tylko Grażyna - kot Dyrektora naszego hotelu.