Sauna – jak często można z niej korzystać?

Seanse w saunie mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Jest to możliwe jednak pod warunkiem, że z kąpieli cieplnych będziemy korzystać prawidłowo i z odpowiednią częstotliwością. Jak często można korzystać z sauny i jak należy to robić, by czerpać z seansów jak najwięcej korzyści?

Jak często można korzystać z sauny?

Strefa SPA z sauną fińską może stać się miejscem naszego rytualnego relaksu, przynoszącego szereg korzyści zdrowotnych. Jednak to, jak często można chodzić na saunę, jest uzależnione przede wszystkim od stopnia przyzwyczajenia naszego organizmu do cieplnych kąpieli. Osoby początkujące z pewnością nie powinny korzystać z sauny codziennie, ponieważ dla ich organizmu jest to nowe, a przy tym dość obciążające doświadczenie. Zatem jak często chodzić na saunę, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z tą formą relaksu?

Jak często sauna dla osób początkujących?

Początkowo optymalnym rozwiązaniem jest saunowanie raz w tygodniu – co ważne, właśnie przez taki okres utrzymuje się efekt leczniczy i terapeutyczny wizyty. Ponadto, jeśli dopiero przyzwyczajamy nasz organizm do kąpieli cieplnych, jednorazowa sesja w saunie powinna trwać około 5 minut. Z czasem, gdy ciało zacznie przystosowywać się do panujących w niej, specyficznych warunków, możemy stopniowo wydłużać ten czas do 12-15 minut. A jak często korzystać z sauny, gdy jest ona elementem leczenia określonych dolegliwości? W takiej sytuacji zarówno częstotliwość wizyt, jak i długość jednorazowego pobytu, powinien zarekomendować lekarz.

Jak często sauna dla osób zaawansowanych?

Gdy organizm przyzwyczai się do kąpieli cieplnych, możemy zacząć zwiększać częstotliwość wizyt w saunie. Jak często do sauny można chodzić w takim przypadku? Dla uzyskania najlepszych rezultatów, zaleca się korzystanie z sauny 2 lub 3 razy w tygodniu. W trakcie wizyty można odbyć maksymalnie 3 sesje z przerwami na ochłodzenie organizmu oraz odpoczynek. Długość jednorazowego pobytu powinna trwać od 8 do 12 minut, przy czym należy ją dostosować do własnych możliwości i odczuć. Jeśli w trakcie seansu poczujemy się słabo lub zauważymy inne niepokojące reakcje ze strony organizmu, powinniśmy opuścić saunę.

Na częstsze wizyty w saunie mogą pozwolić sobie jedynie osoby, których ciało jest przyzwyczajone do wzmożonego wysiłku – na przykład sportowcy. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet osoby, które systematycznie i intensywnie ćwiczą, nie powinny korzystać z sauny ani tuż przed, ani bezpośrednio po treningu. Kąpiele cieplne będą natomiast świetnym sposobem na regenerację organizmu w dni wolne od ćwiczeń.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Regularne saunowanie może nieść ze sobą liczne korzyści zdrowotne. Jakie zalety ma sauna fińska? Kąpiele cieplne:

  • wzmacniają układ odpornościowy,
  • wspierają procesy trawienne i przemianę materii,
  • oczyszczają organizm z toksyn,
  • zmniejszają napięcie psychiczne,
  • redukują stres i zmęczenie,
  • poprawiają kondycję skóry.

By jednak wizyty przynosiły oczekiwane rezultaty, istotne jest nie tylko, jak często można korzystać z sauny, ale też jak prawidłowo to robić. Przed wejściem do sauny należy się umyć, a następnie wytrzeć do sucha. Do sauny najlepiej wejść nago, co umożliwia odpowiednią wymianę ciepła. Trzeba natomiast zabrać do niej ręcznik, który należy rozłożyć pod całą powierzchnią ciała, włącznie ze stopami.

Gdy organizm jest przyzwyczajony do kąpieli cieplnych, jednorazowa sesja w saunie fińskiej powinna trwać od 8 do 12 minut. Po upływie tego czasu należy opuścić saunę i stopniowo ochłodzić ciało – pod prysznicem lub w chłodnej kąpieli. Niektórzy – zgodnie z fińską tradycją saunowania – najpierw wychodzą jeszcze na świeże powietrze. Dzięki naprzemiennemu działaniu ciepła i zimna, w organizmie uruchamiają się procesy termoregulacyjne, poprawia się ukrwienie, a napięte mięśnie zostają rozluźnione. Po schłodzeniu ciała należy odpoczywać przez około pół godziny. Taką serię można powtórzyć maksymalnie trzy razy.