Radziejowice – co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje

Radziejowice to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, leżąca około 40 kilometrów od centrum Warszawy. Radziejowice mogą poszczycić się kilkusetletnią, bo sięgającą XV wieku historią, której ślady wciąż można odkrywać w murach zachowanych zabytków. Co warto zobaczyć w Radziejowicach i okolicach?

Pałac w Radziejowicach

Najcenniejszym zabytkiem, a zarazem wizytówką Radziejowic jest pochodzący z XV wieku pałac. Uznawany za perełkę Mazowsza, powstał jako reprezentacyjna siedziba rodu Radziejowskich, do których dobra radziejowickie należały przez około 300 lat. Na przestrzeni wieków pałac w Radziejowicach przyciągał polską elitę polityczną, artystyczną i intelektualną – w rezydencji gościli między innymi Zygmunt III Waza i Jan III Sobieski.

Kolejnym właścicielem pałacu był Aleksander Ossoliński, a następnie wraz z wianem jego córki stał się własnością rodu Krasińskich, w rękach których pozostawał do wybuchu II wojny światowej. Za czasów Krasińskich pałac w Radziejowicach zyskał klasycystyczny wygląd, a w jego otoczeniu utworzono piękny park w stylu angielskim. Krasińscy chcieli uczynić z Radziejowic intelektualny i kulturalny salon Warszawy, stąd w rezydencji bywali między innymi Wojciech i Juliusz Kossakowie, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Sienkiewicz czy Józef Chełmoński.

Od 1965 roku pałac w Radziejowicach funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej – znajduje się tu największa w Polsce wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego, a ponadto organizowane są spektakle teatralne, warsztaty, plenery oraz koncerty. Warto dodać, że na zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach składają się też zamek, Willa Szwajcarska, Dwór Modrzewiowy, kuźnia oraz Nowy Dom Sztuki o nowoczesnej, przeszklonej bryle.

Park w Radziejowicach

Park w Radziejowicach, współtworzący kompleks pałacowy, powstał w 1817 roku według projektu francuskiego pułkownika Aleksandra d'Alphonce'a de Saint Omer. To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych parków w okolicach Warszawy. Znajdują się tu aleja lipowa, aleja jesionowa i okaz miłorzębu dwuklapowego, wpisane na listę pomników przyrody oraz Wielki Staw i Mały Staw zasilane wodami rzeki Pisia Gągoliną. Dodatkowo w drugiej połowie ubiegłego stulecia w parku zaczęto prezentować rzeźby. To świetne miejsce na relaksujący spacer – w pojedynkę, we dwoje czy w gronie rodziny – oraz spędzenie odrobiny czasu w kojącym otoczeniu natury.

Zabytki Radziejowic

Jednak zespół pałacowo-parkowo to nie jedyne, co warto zobaczyć w Radziejowicach. W miejscowości znajduje się także zabytkowy klasycystyczny kościół lokalnej parafii św. Kazimierza Królewicza, powstały w latach 1820-1823 według projektu Jakuba Kubickiego. W sąsiedztwie świątyni wznosi się klasycystyczna dzwonnica i plebania z 1820 roku. Wśród ciekawszych punktów na mapie Radziejowic wymienia się również zabytkowe ceglane budynki przy ulicy Kubickiego – dawny dom organisty i dom opieki dla najuboższych. Z kolei przy głównym rondzie w miasteczku postawiono obelisk ku czci uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

Atrakcje w okolicach Radziejowic

Liczne atrakcje na turystów czekają nie tylko w samych Radziejowicach, ale też w okolicach miejscowości. Leżący niespełna 4 kilometry od Radziejowic Mszczonów słynie przede wszystkim z kompleksów basenowych – Termy Mszczonów oraz Suntago Wodny Świat, który powstał w ramach inwestycji Park of Poland. Natomiast niecałe 10 kilometrów od miejscowości znajduje się Żyrardów, którego historia sięga rewolucji przemysłowej.

Okolice Radziejowic tworzą także świetne warunki do organizacji wycieczek rowerowych. Na miłośników dwóch kółek czekają tu między innymi trasy „W stronę rezerwatu Grądy Osuchowskie”, „Traktem Tarczyńskim”, „Przez lasy celestynowsko-otwockie” czy Kampinoski Szlak Rowerowy. Z kolei miłośników pieszych wędrówek zachwycą Kampinoski Park Narodowy, Bagno Bocianowskie czy Grądy Osuchowskie – te piękne tereny leśne to idealne miejsce na ucieczkę od miejskiego zgiełku.

Tych wszystkich atrakcji nie da się oczywiście zobaczyć w jeden dzień – warto poświęcić na to trochę więcej czasu. Doskonałą bazą wypadową pod zwiedzanie Radziejowic i okolic jest Artis Loft Hotel, gdzie na gości czekają eleganckie pokoje w stylu loft, strefa SPA z sauną, jacuzzi i ścianą z soli himalajskiej oraz Restauracją Naturalną, w której można skosztować najlepszych dań kuchni świata.