Pierwsza komunia święta – organizacja przyjęcia krok po kroku

Pierwsza komunia święta to najczęściej druga, zaraz po chrzcinach, tak ważna uroczystość w życiu dziecka. Jednak towarzyszące jej przyjęcie, które z założenia powinno podkreślać rangę wydarzenia, czasem okazuje się skomplikowanym organizacyjnie przedsięwzięciem. Jak zorganizować pierwszą komunię świętą? Podpowiadamy!

Termin pierwszej komunii świętej

Wśród najważniejszych aspektów organizacji jakiegokolwiek przyjęcia najczęściej wymienia się dobór optymalnej daty. W tym przypadku akurat rodzice nie muszą się tym przejmować, gdyż… to parafia, w której dziecko będzie przyjmowało sakrament, ustala terminy komunii. Ich zadaniem będzie natomiast zaplanowanie odpowiedniego przyjęcia po komunii.

Przygotuj listę gości

Na samym początku czeka Cię przygotowanie listy gości. Już na tym etapie najlepiej określić, czy przyjęcie będzie miało charakter kameralny, czy weźmie w nim udział nieco szersze grono. Sporządzenie listy zapraszanych osób pomoże Ci też lepiej sformułować potrzeby – choćby jakiej wielkości lokalu szukasz.

O uroczystości warto poinformować gości możliwie najwcześniej. Wysyłając zaproszenia, pamiętaj, by zawrzeć na nich wszystkie najważniejsze informacje – datę oraz godzinę uroczystości kościelnej i miejsce, w którym odbędzie się uroczysty obiad. Zaproszenia powinny dotrzeć do gości około sześć tygodni przed wydarzeniem. Wyznacz też termin, do którego chcesz otrzymać od nich odpowiedź.

Gdzie zorganizować komunię? Znajdź odpowiednie miejsce

Organizacja komunii poza domem ma szereg zalet. Co najważniejsze, zamiast w kuchni, możesz spędzić czas z bliskimi i właściwie uczcić ten wyjątkowy dzień w życiu dziecka. Komunia św w restauracji czy lokalu zdejmuje też z Ciebie obowiązek zadbania o wszelkie detale czy sprzątania w domu przed wizytą gości oraz po jej zakończeniu.

By jednak przyjęcie komunijne spełniło Twoje oczekiwania, miejsce, w którym się odbędzie, nie może zostać wybrane przypadkowo. Niekoniecznie musi ono znajdować się tuż przy kościele, by jak najszybciej dotrzeć do niego po mszy. Ostatnio coraz większą popularnością – i to nie bez powodu – cieszą się restauracje, lokale oraz sale bankietowe w hotelach na obrzeżach dużych miast. Oprócz usługi gastronomicznej, są one w stanie zaproponować też szereg dodatkowych atrakcji, w tym rozległe tereny zielone, plac zabaw dla dzieci czy duży parking dla gości.

Jaką ofertę wybrać? Najważniejsze elementy

Przygotowania do organizacji komunii w restauracji czy hotelu najlepiej rozpocząć od oszacowania liczby gości oraz określenia, nawet w przybliżeniu, jak długo powinno trwać przyjęcie. Dobrze będzie również wstępnie oszacować, jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na całą uroczystość.

Kolejny krok to wybór menu. Decydując się na komunię w lokalu, zapewne będziesz miał do wyboru kilka jego wariantów – od tradycyjnych, po bardziej wyszukane i finezyjne. Świetnym pomysłem będzie uwzględnienie w menu potrawy wegetariańskiej, wegańskiej czy bezglutenowej lub choćby umożliwienie jej zamówienia. Nie zapomnij też o najmłodszych – dzieci najczęściej mają odmienne upodobania kulinarne, dlatego z myślą o nich coraz częściej przygotowuje się odrębne menu. Ciekawym urozmaiceniem menu są również przystawki i przekąski, dostępne na stołach przez cały czas trwania spotkania.

Ważnym, a przez to wymagającym przemyślenia aspektem, jest alkohol. W niektórych rodzinach tego typu wydarzenia są suto zakrapiane, dlatego ustalając wszelkie szczegóły przyjęcia, dobrze jest dopytać o dostępne trunki oraz zasady ich serwowania. Niekiedy istnieje możliwość zakupu własnego alkoholu – wówczas jednak pobierane jest tak zwane korkowe, czyli opłata związana z wniesieniem i otwarciem alkoholu pochodzącego spoza lokalu. Jeżeli jednak chcesz wznieść wyłącznie symboliczny toast, wystarczy zamówić kilka butelek szampana lub wina.

Na komunii obowiązkowo musi też pojawić się tort. W tej kwestii zwykle istnieją dwie opcje: możesz zdecydować się na skorzystanie z oferty restauracji lub przywieźć tort wcześniej zamówiony w cukierni. Nie powinieneś natomiast liczyć na możliwość wniesienia własnego wypieku – na drodze staną przepisy inspekcji sanitarnej.

Przed ostatecznym potwierdzeniem wszelkich ustaleń i dokonaniem rezerwacji, koniecznie obejrzyj obiekt oraz restaurację lub salę, w której odbędzie się przyjęcie. Sprawdź, czy w trakcie trwania uroczystości goście będą mieli możliwość wyjść i się przewietrzyć, zaś dzieci – rozładować nagromadzoną energię. Jako że późną wiosną, gdy odbywają się komunie święte, potrafi być naprawdę ciepło, warto również upewnić się, czy restauracja jest klimatyzowana.

Ile kosztuje organizacja komunii w restauracji?

Koszt organizacji przyjęcia z okazji pierwszej komunii świętej w restauracji jest uzależniony od wielu czynników, w tym: liczby gości, czasu trwania wydarzenia czy wybranego na tę okoliczność menu. Cena może także wzrosnąć, jeśli zdecydujesz się na usługi dodatkowe, na przykład dekorację sali, stołów czy obecność animatora.

O czym jeszcze warto pamiętać?

By zatrzymać wspomnienia z tego wyjątkowego dnia na długie lata, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnego fotografa. To ogromne udogodnienie dla rodziców – nie tylko nie muszą sami zajmować się robieniem zdjęć, ale też mają pewność, że fotografie będą wysokiej jakości. Bardzo popularne są także księgi gości, w których każdy może napisać własne życzenia – po latach z pewnością chętnie powrócą do nich wszystkie dzieci.