Najpiękniejsze parki w okolicach Warszawy – 4 nasze propozycje!

Warszawa ma do zaproponowania wiele urokliwych skwerów i parków - w sam raz na jesienny spacer. Łazienki Królewskie, Ogród Krasińskich, Park Skaryszewski, Park Czechowicki to tylko niektóre z ulubionych miejsc, gdzie lubią spędzać wolny czas warszawiacy i przyjezdni.

Ale zaledwie kilka kwadransów drogi od stolicy znajdują się wyjątkowo urokliwe miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć z rodziną lub ukochaną osobą. Oto 4 naszym zdaniem niezwykłe parki w okolicach Warszawy, których nie sposób pominąć. 

Park Krajobrazowy Arkadia

Choć raz, będąc w okolicach Warszawy, warto odwiedzić tę mityczną krainę szczęśliwości. To miejsce jest związane z księżną Heleną Radziwiłową, która zaprojektowała ów park wokół swoich posiadłości. Na szczęście miejsce to przetrwało do dziś i nadal uważane jest za jedno z najsłynniejszych parków romantycznych w naszym kraju.

W słynnej Arkadii oprócz pięknych okoliczności przyrody znajdują się także różne obiekty, nawiązujące swoim stylem do różnych epok, m.in. do średniowiecza i czasów antycznych. Do najbardziej znanych z pewnością należy Świątynia Diany, a także Akwedukt, który – co ciekawe – nie jest oryginalną budowlą, lecz jedynie rekonstrukcją z 1784 roku. To jednak nie przeszkadza wielu turystom i świeżo poślubionym parom organizować sesji plenerowych w tym jakże romantycznym miejscu.

Barokowy pałac i ogród w Nieborowie

Założenia przestrzenne ogrodu w Nieborowie nawiązują do francuskiej szkoły ogrodowej Le Notre'a. Poza samym pałacem, który sam w sobie jest nie lada atrakcją całego zespołu pałacowo ogrodowego, warto zobaczyć także położony w okolicy dziedzińca dojazdowego Pawilon Myśliwski, a także budynek Manufaktury. Wrażenie na przyjezdnych robi także sam nieborowski ogród. Warto pospacerować aleją lipową z charakterystycznym trawnikiem dywanowym, a także zajrzeć do zachodniej części ogrodów, bardziej przypominających las, niż starannie zaaranżowany ogród.

Nie każdy wie, że zespół pałacowy w Nieborowie to ulubione miejsce wielu ekip filmowych, kręcono tu między innymi sceny do takich filmów, jak Akademia Pana Kleksa, Kariera Nikodema Dyzmy, Szuler czy Złoto Dezerterów. Choć oba miejsca dzieli zaledwie kilka kilometrów – miejsca te są zupełnie inne i warto odwiedzić każde z nich. Co warte podkreślenia zarówno barokowy ogród i pałac wraz z romantycznym parkiem Arkadia stanowią oddziały warszawskiego Muzeum Narodowego.

Park w Radziejowicach

O Pałacu w Radziejowicach, jak i radziejowickim parku krajobrazowym pisaliśmy już wielokrotnie. Pamiętajcie tylko, gdy już dojedziecie do Radziejowic, że zespół pałacowo-parkowy dzieli się na dwie części. Po jednej stronie ulicy Sienkiewicza zobaczycie klasycystyczny pałac i nieduży neogotycki zamek. Po drugiej zaś stronie między drzewami kryje się niezwykle urokliwy modrzewiowy dwór z końca XVIII wieku z kilkoma rzeźbami i słynną Arką Józefa Wilkonia. Jesteśmy przekonani, że zarówno architektura jak i sam park zapewne Was zachwycą. A stąd już tylko niespełna 3 kilometry do naszego hotelu Artis Loft. Warto więc nasz designerski loftowy hotel potraktować jako bazę wypadową do okolicznych atrakcji.

Park Zdrojowy w Konstancinie

Park Zdrojowy położony jest w zasadzie w centralnej części Konstancina-Jeziorny. Nie ma on może aż tak długiej tradycji, jak wcześniej omawiane parki, i choć powstał na przełomie XIX i XX wieku, i tak zasługuje na uwagę. Poza wieloma gatunkami roślin ozdobnych i dobrze zachowanym drzewostanem największą atrakcją tego miejsca jest niewątpliwie tężnia solankowa. Sam park jest zrewitalizowany i bardzo zadbany. Ponadto rodziny z dziećmi na pewno nie będą się nudzić. Sporo tu ścieżek pieszych i rowerowych, mnóstwo alei parkowych, są też 3 place zabaw dla dzieci. Warto zobaczyć także zegar słoneczny oraz amfiteatr.

Dodatkowym magnesem, który przyciąga turystów do jedynego na Mazowszu miasta-uzdrowiska są pobliskie lasy konstancińskie, na terenie których znajdują się ścieżki zdrowia z przyrządami do ćwiczeń, ze ścieżką konną i stajnią.