Mszczonów – atrakcje, które warto zobaczyć!

Mszczonów to niewielkie miasto w województwie mazowieckim, leżące około 45 kilometrów od Warszawy i 95 km od Łodzi. Choć obecnie bardziej znane jest jako prężnie rozwijający się ośrodek logistyczno-przemysłowy, może pochwalić się też kilkoma ciekawymi atrakcjami turystycznymi, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w tym regionie.

Krótko o długiej historii Mszczonowa

Dzieje Mszczonowa sięgają połowy XIII wieku, a konkretnie 1245 roku, gdy na dokumencie wystawionym przez księcia mazowieckiego Konrada I pojawiła się pierwsza wzmianka na temat miejscowości. W 1377 roku z nadania księcia mazowieckiego Ziemowita III Mszczonów otrzymał prawa miejskie. Początkowo Mszczonów był własnością książęca, w połowie XVI wieku przeszedł w posiadanie Radziejowskich, a następnie Prażmowskich. Od czasu potopu szwedzkiego do trzeciego rozbioru Polski Mszczonów właściwie się nie rozwijał.

Ożywienie nastąpiło na przełomie stuleci – za jego sprawą jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku Mszczonów stał się jednym z najludniejszych miast w tej części Mazowsza. Po 1862 roku, czyli po jednym z dwóch dużych pożarów, jakie nawiedziły w XIX stuleciu to miasto, w Mszczonowie znajdowała się regularna siatka ulic, powstały garbarnie oraz fabryka zapałek. Liczba ludności Mszczonowa spadła po I wojnie światowej – przed jej wybuchem miasto zamieszkiwało ponad 8000 osób. Cieniem na historii Mszczonowa położyła się także II wojna światowa – miasto zostało zbombardowane przez niemieckie lotnictwo już we wrześniu 1939 roku.

W latach 1953-1954 uruchomiono przebiegającą przez miasto linię kolejową do Skierniewic i Pilawy, która przyczyniła się do aktywizacji gospodarczej Mszczonowa. W latach 60. w mieście wybudowano Zakłady Produkcji Kruszywa Lekkiego, zaś w latach 70. Mszczonów rozwijać się jako ośrodek logistyczno-przemysłowy. Współcześnie wciąż zyskuje on na znaczeniu, co zapewnia mu pozycję jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju. Sprzyja temu usytuowanie Mszczonowa – przy drodze ekspresowej S8, drodze krajowej 50 i w pobliżu autostrady A2, a przy tym około 45 kilometrów od Warszawy.

Atrakcje Mszczonowa – Termy Mszczonów

Przez ostatnich kilka lat Termy Mszczonów były prawdziwą wizytówką miasta. W kompleksie basenów termalnych, zasilanych wodą eksploatowaną z głębokości ponad 1600 m, na mieszkańców i turystów czekają liczne atrakcje, w tym:

  • baseny całoroczne – dwa baseny z wodą termalną o temperaturze 32-34 °C;
  • basen rekreacyjny z atrakcjami – sztuczną rzeką, gejzerami powietrznymi, masażami ściennymi i karku oraz zjeżdżalniami o temperaturze wody od 30 do 32 °C. Basen jest dostępny dla gości od maja do września;
  • basen sportowy zewnętrzny – dostępny wyłącznie w okresie letnim;
  • basen dla dzieci z małą zjeżdżalnią i jeżem wodnym z wodą o temperaturze 28-30 °C. Dodatkową atrakcją tej części kompleksu jest fontanna chłodząca z 24 dyszami.

Na terenie Term Mszczonów znajdują się ponadto plaża trawiasta o powierzchni 10 tys. mkw., trzy boiska do siatkówki, siłownia zewnętrzna, wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz plac zabaw dla dzieci. A to jeszcze nie wszystko – Termy Mszczonów to również sauny suche, grota solna oraz jacuzzi.

Termy Mszczonów znajdują się zaledwie 2,5 km od Artis Loft Hotel. Zaplanuj rodzinny weekend w Termach Mszczonów i ciesz się czasem spędzonym z bliskimi, a zarazem korzystnym wpływem wód termalnych na Twoje zdrowie.

Co robić w Mszczonowie? Poznaj Suntago Wodny Świat!

W 2020 roku Mszczonów zyskał kolejną niezwykłą atrakcję. Mowa oczywiście o Suntago Wodny Świat – największym zadaszonym aquaparku w Polsce i Europie, powstałym w ramach inwestycji Park of Poland. Kompleks znajduje się w miejscowości Wręcza w gminie Mszczonów, niespełna 10 minut jazdy samochodem od centrum miasta. Jakie atrakcje oferuje kompleks swoim gościom? Suntago składa się z trzech stref tematycznych:

  • Jamango – strefa wodnej rozrywki z 32 zjeżdżalniami, basen z falami, dzika rzeka, zewnętrzny basen termalny, wewnętrzny i zewnętrzny plac zabaw z ciepłą wodą oraz brodzik dla dzieci,
  • Relax – strefa wypoczynku z basenem termalnym, czterema basenami witalnymi, ogrodem i gabinetami masażu,
  • Saunaria – strefa saun oferująca 12 tematycznych atrakcji, w tym łaźnie parowe, grotę solną, komnatę śnieżną, saunę fińską, saunę japońską czy prysznic Calla.

Obiekt jest usytuowany niespełna 8 kilometrów od Artis Loft Hotel. Zarezerwuj weekend z Suntago i przekonaj się, czym tak naprawdę jest wodne szaleństwo!

Deepspot w Mszczonowie – atrakcja w skali światowej

To jeszcze nie koniec wodnych atrakcji w Mszczonowie! W listopadzie 2020 roku na mapie tego niewielkiego miasta pojawił się Deepspot – miejsce, które wyróżnia się nie tylko na mapie Polski czy Europy, ale i całego świata. To najgłębszy basen do nurkowania na świecie, który już został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Deepspot w Mszczonowie to:

  • 45 metrów głębokości, a dokładnie 45 metrów i 45 centymetrów,
  • 8000 m3 wody najwyższej jakości, zapewniającej doskonałą widoczność,
  • temperatura wody wynosząca 32-34 °C na całej głębokości.

Basen nurkowy Deepspot w Mszczonowie znajduje się niespełna 3 km od Artis Loft Hotel. Gości naszego obiektu od największej podwodnej przygody życia dzieli więc zaledwie 5 minut jazdy!

fot. Termy Mszczonów