Jak usadzić gości na weselu?

Przygotowania do ślubu i wesela obejmują rozmieszczenie gości przy stołach. Czeka Was to zadanie? Zacznijcie od listy wskazówek i zasad. Zastosowanie się do nich zmniejsza ryzyko popełnienia faux pas, które w najgorszym scenariuszu może pozostawić gościom złe wspomnienia z organizowanej przez Was uroczystości.

Plan rozsadzenia gości weselnych – czy jest potrzebny?

Zdecydowanie tak! Przygotowanie planu posadzenia gości weselnych przy stołach pozwala uniknąć zamieszania, jakie mogłoby mieć miejsce, gdyby goście panny młodej czy pana młodego sami decydowali, gdzie usiądą. Jednak powodów, aby zmierzyć się z tym wyzwaniem, jest więcej.

Plan rozsadzenia gości na weselu pozwala:

 • Usadzić gości według ich wieku czy zainteresowań – wspólne zainteresowania mogą być pretekstem do rozmowy dla gości, którzy się dopiero poznali.
 • Wyeliminować mało komfortową sytuację, gdy w bliskiej odległości od młodej pary usiądzie nie najbliższa rodzina, ale osoby lubiące być w centrum zainteresowania.
 • Uwzględnić potrzeby poszczególnych gości, zwłaszcza seniorów – starszym weselnikom może przeszkadzać głośna muzyka.

Winietki ślubne – pomocne czy nie?

Pary młode często decydują się na winietki. Ich obecność przy stole weselnym rozwiewa wszelkie wątpliwości – goście doskonale wiedzą, gdzie mają usiąść. Dzięki winietkom nie dochodzi też do sytuacji, gdy ktoś z gości usiądzie na miejscach zarezerwowanych dla najbliższej rodziny czy przyjaciół.

Przeczytaj również: Wesele w stylu nowoczesnym - jak je zaplanować?

Nie chcecie wskazywać gościom konkretnych miejsc? Nie jest to przymus – wystarczy, że młoda para doprecyzuje, kto ma usiąść przy danym stole, pozostawiając gościom swobodę w wyborze konkretnego miejsca. To równie popularne rozwiązanie, które jest praktykowane zwłaszcza przy okrągłych stołach.

Jak usadzić gości przy stole weselnym?

Jak usadzić gości na weselu? Plan usadzenia gości warto zacząć od doprecyzowania rodzaju stołów – najczęściej wybierane są stoły okrągłe i stoły prostokątne, ale niektóre pary preferują ustawienie mieszane. Równie wiele dostępnych jest kombinacji ustawień stołu. Najwięcej możliwości w tym zakresie zapewniają stoły prostokątne – można je ustawić w literę "L", "M" czy "U". Z drugiej strony goście zasiadający przy kameralnych okrągłych stolikach mogą szybko się zapoznać.

Usadzanie gości na weselu – stół pary młodej

Proces usadzania weselników warto zacząć od stołu prezydialnego. Kto powinien usiąść przy stole prezydialnym? W przypadku klasycznego wesela będzie to para młoda, a w dalszej kolejności bliska rodzina. Wasz wybór to nowoczesne wesele? W tej sytuacji w swoim towarzystwie możecie posadzić przyjaciół.

Zobacz także: DJ czy zespół na wesele? Co wybrać?

Przykładowe usadzenie gości przy stole prezydialnym:

 • Para młoda – w środkowej części, przy czym panna młoda po prawej stronie pana młodego.
 • Świadkowie – koło panny młodej powinien zająć miejsce mężczyzna, koła pana młodego kobieta.
 • Osoby towarzyszące świadkom – jeżeli przy stole jest wystarczająco dużo miejsca.

Czy przy głównym stole weselnym powinni usiąść rodzice panny młodej lub rodzice pana młodego? Niekoniecznie. Ponieważ znają oni większość weselników, mogą im pomóc w integracji. Warto ich zatem posadzić przy pozostałych stołach weselnych, a nie przy Waszym stole. Ta zasada działa też w przypadku Waszego rodzeństwa.

Usadzanie gości weselnych – zasady

Bez względu na to, czy na sali weselnej znajdą się okrągłe stoły, czy też planujecie usadzenie gości przy prostokątnych stołach, to istnieje kilka dobrych zasad, o których warto pamiętać. Trzymanie się tych reguł sprawi, że weselnicy będą się dobrze bawić i czuć swobodnie. A przecież to chcecie osiągnąć.

Jak usadzić gości przy stołach weselnych – zasady:

 1. Zaproszonego gościa i osoby towarzyszącej nie należy rozdzielać – powinni oni siedzieć przy jednym stole, mogą jednak zająć miejsca naprzeciwko siebie.
 2. Przy wspólnym stole nie powinni znaleźć się goście, którzy nie czują się w swoim towarzystwie komfortowo. To prosta droga do zepsutego wieczoru.
 3. Osoby samotne – podobnie jak osoby starsze – warto usadzić koło siebie. Będą one mogły znaleźć wspólny język i tematy do rozmów.
 4. Na weselnym przyjęciu sprawdzi się zasada przeplatania – koło mężczyzny powinna siedzieć kobieta. To ułatwia usadzenie gości z osobami towarzyszącymi.
 5. Dla dzieci powinien znaleźć się osobny stolik. Najmłodsi najlepiej będą czuć się we własnym gronie, łatwiej będzie im też serwować dania.
 6. Jeżeli wesele ma charakter międzynarodowy, to przy usadzaniu gości warto wziąć pod uwagę znajomość języków obcych – aby goście mogli się ze sobą swobodnie porozumieć.
 7. Gości przy weselnym stole można usadzić, biorąc pod uwagę ich entuzjazm do zabaw tanecznych. Na końcach stołów miejsca powinni znaleźć goście, którzy z pewnością udadzą się na parkiet.

Usadzenie gości na weselu – podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak usadzić gości na weselu, wcale nie jest oczywista – to niemałe wyzwanie. Na Waszym weselu macie jednak pełną dowolność – to Wy decydujecie, jak będzie wyglądało ustawienie stołów i kto będzie siedział w Waszym bezpośrednim otoczeniu. Warto jednak pamiętać o powyższych zasadach, by ten wyjątkowy dzień pozostawił wszystkim uczestnikom wesela piękne wspomnienia.