Jak się zachować w hotelu? Hotelowy savoir-vivre

Kiedy planujemy wyjazd i rezerwujemy nocleg w hotelu, często skupiamy się na przyjemnościach podróży, zwiedzaniu nowych miejsc i relaksie. Jednak pamiętajmy, że wizyta w hotelu to nie tylko okazja do wypoczynku, ale również szansa na zademonstrowanie swojej klasy i kultury osobistej. Dlatego warto poznać kilka zasad hotelowego savoir-vivre’u, które pomogą nam zachować się właściwie i sprawić, że nasz pobyt w hotelu będzie nie tylko komfortowy, ale także przyjemny dla wszystkich.

Rezerwacja i zameldowanie

Pierwszym krokiem podczas planowania pobytu w hotelu jest rezerwacja. Starajmy się zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli planujemy podróż w wysokim sezonie. Upewnijmy się, że podaliśmy prawidłowe dane kontaktowe, aby pracownik hotelu mógł potwierdzić naszą rezerwację i ewentualnie skontaktować się z nami w razie konieczności.

Przeczytaj także: Co zabrać do hotelu?

Kiedy już dotrzemy do hotelu, zwróćmy uwagę na procedurę zameldowania. Bądźmy cierpliwi i uprzejmi, przedstawiając w hotelowej recepcji dokumenty tożsamości oraz podając niezbędne informacje dotyczące naszego pobytu. Pamiętajmy, że recepcjonista jest tam, aby pomóc, więc zachowujmy się uprzejmie i z szacunkiem.

Uczciwość i szacunek dla personelu

W trakcie pobytu w hotelu będziemy mieli wiele okazji do kontaktu z personelem obiektu. Dbajmy o to, aby traktować ich z szacunkiem i uprzedniością. To właśnie personel hotelowy dba o nasz komfort i bezpieczeństwo podczas pobytu. Jeśli potrzebujemy pomocy czy informacji, śmiało pytajmy, ale zawsze z uśmiechem na twarzy. Pamiętajmy także o napiwkach dla portiera, kelnera czy pokojówki, jeśli jest to zwyczaj w danym kraju.

Czystość i dbałość o pokój

Zachowujmy czystość w naszym pokoju. Pozostawmy go w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. Jeśli potrzebujemy dodatkowych ręczników, pościeli czy kosmetyków, poprośmy o nie uprzednio zwracając się do obsługi hotelowej.

Pamiętaj, że jeśli zabierzesz z pokoju jednorazowe hotelowe kapcie, kosmetyki hotelowe w jednorazowych opakowaniach czy szczoteczkę do zębów, nikt Ci za to głowy nie urwie. Podobnie jeśli w Twoim plecaku znajdzie się zestaw do szycia czy hotelowa papeteria. Są jednak śmiałkowie, którzy próbują przywłaszczyć sobie ręczniki, pościel, wieszaki, szlafroki, a nawet meble. A to już podpada pod kategorię kradzieży mienia hotelowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Co można zabrać z hotelu, a czego nie wolno.

Zachowanie w restauracji i innych miejscach wspólnych

Wchodząc do hotelowej restauracji przywitaj się z obsługą i obecnymi gośćmi. Podobnie – gdy wychodzisz z lokalu – warto się pożegnać. Jeśli uczestniczysz we wspólnym śniadaniu, należy najpierw podejść do osoby z obsługi przy wejściu, podać numer pokoju i poczekać na wskazanie stolika. Nawet jeśli przyszliśmy większą grupą do restauracji, nie zsuwamy stolików. Nie zabieramy też kanapek na wynos.

Stosujmy się do dress code'u, jeśli jest on wymagany. W trakcie posiłków unikajmy nadmiernego hałasu, aby nie zakłócać spokoju innych gości. Po zakończonym posiłku pozostawmy stół w porządku i zostawmy napiwek kelnerowi, jeśli jest to zwyczaj w danym regionie.

Ograniczanie hałasu i zachowanie ciszy

Podstawową zasadą w hotelu jest zachowanie ciszy i spokoju, aby nie przeszkadzać innym gościom. Unikajmy głośnych rozmów i głośnej muzyki w pokojach, zwłaszcza po godzinie 22:00. Jeśli organizujemy spotkanie lub imprezę, skonsultujmy to wcześniej z personelem hotelowym i przestrzegajmy ustalonych zasad. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w naszym tekście Cisza nocna w hotelu. Czy zawsze obowiązuje? 

Zwierzęta w hotelu

Jeśli podróżujemy z zwierzęciem, upewnijmy się, że hotel akceptuje czworonożnych gości i przestrzegajmy regulaminu odnośnie do zwierząt. Sprawdź, czy za zwierzę w hotelu obowiązuje dodatkowa opłata, a także jakie udogodnienia dla zwierząt gwarantuje obiekt. Oczywiście Artis Loft to hotel przyjazny dla zwierząt. Warto przy okazji przeczytać nasz artykuł Zwierzęta w hotelu.

Palenie na terenie hotelu

Jeśli jesteśmy palaczami, zwróćmy uwagę na regulacje dotyczące palenia w hotelu. Wielu hoteli ma tereny przeznaczone specjalnie dla palaczy, aby uniknąć zakłócania komfortu innych gości.

Podsumowując, pobyt w hotelu to nie tylko okazja do relaksu, ale także możliwość pokazania kultury osobistej i szacunku wobec innych gości oraz personelu hotelowego. Przestrzeganie zasad savoir-vivre sprawi, że nasz pobyt będzie nie tylko komfortowy, ale też okaże się pozytywnym doświadczeniem zarówno dla nas, jak i dla innych.