Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

W dobie koronowirusa wielu z nas zastanawia się, jak spędzić bezpiecznie wakacje. I na co warto zwrócić uwagę, by w dobie wytycznych, zakazów i ograniczeń związanych z pandemią cieszyć się zasłużonym urlopem.

Do 4 maja hotele i obiekty noclegowe w Polsce nie mogły przyjmować gości. Zakaz ten nie dotyczył osób w delegacji i w kwarantannie. Po weekendzie majowym to ograniczenie zostało zniesione.

Co znajdziesz w artykule?

Bezpieczne wakacje w hotelu

Po tegorocznej majówce hotele zaczęły się otwierać, ale wcześniej obiekty musiały wdrożyć odpowiednie zasady bezpieczeństwa Gości. Restrykcyjna polityka dotyczyła także zdrowia personelu. Hotelarze mieli m.in. ograniczyć liczbę pracowników korzystających w tym samym czasie z przestrzeni wspólnych, zapewnić im środki ochrony osobistej, a także przestrzegać zasad wietrzenia, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń.

Nie oznacza to jednak, że turyści zaczęli masowo korzystać z dostępnych form zakwaterowania. Urlopowicze czekali na odmrożenie restauracji i przestrzeni rekreacyjnych. Restauracje hotelowe mogły wydawać posiłki gościom hotelowym wyłącznie do pokoju. Zamknięte były natomiast siłownie, baseny, aquaparki oraz strefy SPA. Niemożność korzystania z hotelowych udogodnień nie zachęcał do odwiedzin.

Bezpieczeństwo w restauracji

W kolejnym, trzecim już etapie odmrażania gospodarki otwarte zostały bary, kawiarnie i restauracje wraz ogródkami. Od 18 maja można już było zjeść posiłek zarówno w lokalu, jak i w ogródku. Oczywiście pod pewnymi warunkami i z zachowaniem dystansu społecznego. Chodziło m.in. o obowiązek noszenia maseczki (podczas wchodzenia do lokalu oraz przy odchodzeniu od stolika), dezynfekcję rąk, a także ograniczenia dotyczące liczby gości (w lokalu mogła przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 metry kwadratowe).

Od 30 maja, w ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki, zniesiono limity dotyczące liczby osób korzystających z restauracji oraz punktów gastronomicznych. Nadal jednak obowiązywały restrykcje dotyczące zachowania 2 m odległości między stolikami. Klienci zanim usiądą do stolika muszą zasłaniać usta i nos oraz przestrzegać pozostałych wytycznych sanitarnych. Od 30 maja otwarto restauracje hotelowe. Dzięki temu możliwe było serwowanie posiłków gościom na sali.

Solaria, baseny, strefy fitness

Spragnieni wypoczynku turyści z pewnością czekali na kolejny etap odmrażania tego sektora gospodarki. I tak od 6 czerwca zaczęły sie otwierać (także w hotelach) strefy fitness, solaria i baseny. Ponadto reopening zapowiadajły parki rozrywki. Przy zachowaniu rygorów sanitarnych mogły się otworzyć także kina, teatry i filharmonie.

Oczywiście wytyczne dotyczące dystansu społecznego nadal obowiązują. Właściciele muszą też pamiętać o dezynfekcji ogólnodostępnych powierzchni i częstym wietrzeniu sal.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji?

Poniżej prezentujemy garść zaleceń i wytycznych, które pozwolą Ci bezpiecznie spędzić wakacje i zaplanować urlop, dbając o komfort i zdrowie całej rodziny, a w szczególności naszych dzieci.

 • Wypoczywaj w Polsce i odkrywaj walory turystyki krajowej.
 • Unikaj popularnych kurortów w górach lub nad morzem, zatłoczonych szlaków i plaż. Kameralne obiekty, niezależne hotele za miastem to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie.
 • Szukaj obiektów zlokalizowanych w pobliżu tras rowerowych, szlaków pieszych, terenów zielonych. Jeśli celem podróży są miejsca nad wodą, sprawdź, czy nie będą są one zbyt zatłoczone w sezonie letnim.
 • Sprawdź na stronie internetowej wybranego hotelu czy pensjonatu, czy wdrożył odpowiednia politykę związaną z bezpieczeństwem i zdrowiem gości. Wiele z nich zainwestowało w rozwiązania technologiczne i dezynfekują przestrzenie zgodnie z reżimem szpitalnym.
 • Zamiast jazdy pociągiem lub samolotem, postaw na własne auto lub samochód z wypożyczalni.
 • Noś maseczkę i zachowaj bezpieczna odległość wszędzie tam, gdzie to konieczne, nie narażaj siebie i innych na ryzyko zakażenia
 • Pamiętaj, że do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, zwłaszcza w ciasnych pomieszczeniach i przestrzeniach, gdzie znajdują się duże skupiska ludzi. Unikaj tłoku, zgromadzeń, długich kolejek do kasy.
 • Unikaj bezpośredniego kontaktu z rozmówcą, nie podawaj ręki, unikaj uścisków
 • Nie lekceważ zaleceń i komunikatów znajdujących się w środkach komunikacji publicznej, sklepach, a także w restauracjach i hotelach
 • Często myj ręce, używaj płynów do dezynfekcji rąk
 • Kilka razy dziennie dezynfekuj swój telefon komórkowy
 • Nie używaj gotówki, postaw na płatności bezgotówkowe
 • Zadbaj o zdrową dietę i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza wody

Należy pamiętać, by do plecaka lub walizki spakować maseczki, środki dezynfekujące, a także rękawiczki ochronne.

Zadbaj o rodzinę, nie lekceważ zakazów

Wielotygodniowa izolacja i konieczność przebywania w domu dały nam się we znaki. Dziś każdy marzy o wakacjach i beztroskim odpoczynku. Ale zbytnie poluzowanie i nieprzestrzegania zakazów może wpłynąć na powrót epidemii jesienią tego roku. Dlatego zróbmy wszystko, by – przy odrobinie zdrowego rozsądku i zachowaniu dystansu społecznego – udało nam się bezpiecznie spędzić tegoroczne wakacje, nie narażając na ryzyko zakażenia siebie i innych.