Grądy Osuchowskie – urokliwy Dach Mazowsza

Żeby opowiedzieć o Grądach Osuchowskich, warto wpierw wyjaśnić, czym są w ogóle grądy. Ta nazwa odnosi się do lasów liściastych lub mieszanych, w którym przeważają graby i dęby – oczywiście z domieszką innych gatunków drzew, występującymi na takim terenie.

Ponieważ lasy grądowe wykształcały się przede wszystkim na wilgotnych i żyznych glebach, były narażone na niszczącą działalność człowieka, który zajmował je pod uprawny rolne. Zostawały już tylko w miejscach, gdzie nie dało się ich przekształcić w pola uprawne. Szacuje się, że obecnie grądy zajmują jedynie 3 proc. powierzchni wszystkich lasów. Dlatego lasy grądowe są często obejmowane programem ochrony w ramach rezerwatów przyrody lub parków narodowych.

Małe Sudety na Nizinie Mazowieckiej

W ten sposób w 1982 roku na terenie gminy Osuchów utworzony został rezerwat przyrody Grądy Osuchowskie. Niemal stuhektarowy rezerwat leśny powstał w celu ochrony grądów oraz boru bagiennego o charakterze reliktowym. Zresztą bagna stanowią dziesiątą część rezerwatu.

Wędrując leśnymi ścieżkami, napotkamy tu na dęby, lipy, graby i klony. Co ciekawe, będziemy mogli także podziwiać dobrze zachowany starodrzew blisko stuletniej sosny, co już nie jest tak oczywiste i typowe dla lasów grądowych. Sosna uchodzi raczej za gatunek obcy siedliskowo dla grądów.

Przeczytaj także: Gdzie do lasu pod Warszawą - 5 propozycji

To, co wyróżnia Grądy Osuchowskie to nie tylko wyjątkowy mikroklimat, ale także położenie. Z uwagi na fakt, że na terenie rezerwatu spotkać można wiele gatunków drzew charakterystycznych dla niższych partii Sudetów – często nazywamy go Małymi Sudetami. O tych lasach mówi się też – nie bez racji – Dach Mazowsza. A to dlatego, że rezerwat położony jest w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej.

Kiedy warto odwiedzić Grądy Osuchowskie?

Rezerwat warto odwiedzić o każdej porze roku. Jeśli jednak szukamy wyjątkowych wrażeń w tych niezwykłych okolicznościach przyrody, koniecznie przyjedźcie tu wczesną wiosną (by podziwiać kwitnące zawilce) lub jesienią – wówczas cały las mieni się złotem i czerwienią.

Alternatywą dla pieszych wędrówek po lesie może być wycieczka rowerowa. Mamy szansę wówczas więcej zobaczyć i natknąć się na ciekawe atrakcje turystyczne. Polecamy trasę „W stronę Rezerwatu Grądy Osuchowskie”. To szlak zielony, niezbyt wymagający, odpowiedni na rower trekkingowy lub górski. Trasa zaczyna się od basenów termalnych w Mszczonowie, prowadzi przez miejscowość Ciemno – Gnojna, stawy św. Anny, zabytkowy modrzewiowy kościół w Lutkówce, aż do Osuchowa. Tu warto zwiedzić m.in. Zespół Pałacowo-Parkowy, kościół św. Stanisława, aż dotrzesz do rezerwatu, gdzie możesz zakończyć wycieczkę lub zdecydować się na sześciokilometrową trasę wokół Grądów Osuchowskich. Możesz też wrócić do Mszczonowa lub wybrać inną trasę powrotną.

Przeczytaj również: Gdzie na spacer z psem w Warszawie i okolicach?

Pamiętaj też, że rezerwat ten znajduje się zaledwie 15 kilometrów od naszego hotelu Artis Loft, gdzie możesz wypocząć po wyczerpującej wyprawie.