Gdzie pojechać na wakacje jesienią?

Coraz więcej osób rezygnuje z letniego urlopu na rzecz jesiennego wyjazdu. Rozwiązanie to ma wiele zalet – we wrześniu i październiku często wciąż możemy cieszyć się piękną, ale już nie upalną pogodą, a dzięki mniejszej liczbie odwiedzających, atrakcje turystyczne są łatwiej dostępne. Gdzie jednak warto pojechać na wakacje jesienią?

Gdzie zaplanować jesienny urlop?

W pierwszym odruchu wiele osób z pewnością pomyśli o jednej z nadmorskich, górskich lub mazurskich miejscowości. Choć wizyta w tych zakątkach Polski to niemal gwarancja udanego wypoczynku, jesienny urlop z powodzeniem można wykorzystać także na poznanie innej części naszego kraju. Równie ciekawym kierunkiem, jaki można obrać, planując wakacje po sezonie, jest środkowe Mazowsze. Region ten stwarza wiele możliwości spędzania wolnego czasu, spełniając oczekiwania zarówno amatorów aktywności czy zwiedzania, jak i rodzin z dziećmi.

Wakacje jesienią – aktywny wypoczynek na Mazowszu

Środkowe Mazowsze, w tym okolice Warszawy i hotelu Artis Loft, to idealne miejsce na wypoczynek dla osób, które wolny czas lubią spędzać przede wszystkim w ruchu. Tereny te sprzyjają szeroko pojmowanej rekreacji – turystów przyciągają tu nie tylko wspaniałe walory krajobrazowe i warunki naturalne, ale także liczne szlaki piesze i rowerowe, biegnące przez najciekawsze zakątki regionu.

To jednak nie wszystko, co środkowe Mazowsze jest w stanie zaoferować miłośnikom aktywności. Czeka tu na nich również kompleks Suntago Wodny Świat – największy zadaszony aquapark w Polsce i Europie – oraz kompleks basenów Termy Mszczonów. Z kolei ci, którzy tak samo jak ruch, lubią też obcować z przyrodą, powinni odwiedzić Grądy Osuchowskie – leśny rezerwat przyrody o mikroklimacie podobnym do Pogórza Sudeckiego, często nazywany Małymi Sudetami.

Jesienne zwiedzanie – co warto zobaczyć na Mazowszu?

Region środkowego Mazowsza to świetny kierunek na wyjazd jesienią także dla amatorów zwiedzania. W niewielkiej odległości od Artis Loft Hotel znajduje się Pałac w Radziejowicach. Otoczony parkiem zespół pałacowy jest udostępniony do zwiedzania, w jego murach funkcjonuje Dom Pracy Twórczej, regularnie odbywają się w tam koncerty, wystawy oraz inne wydarzenia artystyczne.

Ciekawym punktem na mapie regionu jest też Winnica Dwórzno. To największy tego typu obiekt na Mazowszu, czemu zapewne zawdzięcza swój przydomek – Mazowiecka Toskania. W Winnicy Dwórzno wytwarzane są tradycyjne, wysokogatunkowe wina gronowe oraz owocowe. W procesie produkcji wykorzystuje się naturalne, nieprzemysłowe metody przy wsparciu nowoczesnych technologii.

W tym miejscu nie sposób oczywiście nie wspomnieć o Warszawie, leżącej zaledwie 40 kilometrów od naszego hotelu. Stolica naszego kraju to prawdziwy skarbiec zabytków, a do grona najsłynniejszych zalicza się przede wszystkim: Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski, Plac Teatralny, Łazienki Królewskie czy pałac w Wilanowie. Jesień to doskonały moment na bliższe poznanie tych miejsc – zazwyczaj nie panują już upały, a turystów również z reguły jest mniej niż w szczycie sezonu.

Rodzinny wypoczynek – co robić z dziećmi w okolicach Warszawy?

Środkowe Mazowsze i okolice Warszawy to idealna destynacja na jesienny urlop także dla rodzin z dziećmi. Region ten obfituje w rozmaite atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym turystom. Oprócz wspomnianych wcześniej kompleksów Suntago Wodny Świat i Termy Mszczonów, wypoczywając z dziećmi warto wybrać się między innymi do: rodzinnego parku rozrywki Baśniowe Sady Klemensa, Parku Rozrywki Julinek, Farmy Iluzji z Mościskach, ZOO Safari w Borysewie, Dinoparku Kołacinek, Parku Bajka w Błoniu, a planując nieco dalszą wycieczkę – Magicznych Ogrodów w Trzciankach niedaleko Kazimierza Dolnego. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule o atrakcjach dla dzieci w okolicach Warszawy.

Jesienne wakacje to świetny pomysł dla osób, które nie przepadają za upalną pogodą i tłumami, a zarazem lubią spędzać czas aktywnie i odkrywać nowe miejsca na turystycznej mapie kraju. Jeśli w tym roku chcesz osobiście przekonać się, co może zaproponować Ci środkowe Mazowsze, Artis Loft Hotel będzie Twoją wymarzoną bazą wypadową.

Fot. Jacek Dylag /Unsplash