Gdzie na rower koło Warszawy?

Wycieczka rowerowa to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jazda po mieście nie każdemu jednak odpowiada – w takiej sytuacji ciekawych tras warto poszukać z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Przedstawiamy ciekawe miejsca koło Warszawy, które można odkrywać na dwóch kółkach!

Trasa rowerowa „W stronę rezerwatu Grądy Osuchowskie”

Pierwsza propozycja trasa wiedzie z położonego 2 km od hotelu Artis Loft Mszczonowa do rezerwatu Grądy Osuchowskie. Szlak rozpoczyna się na terenie kompleksu basenów termalnych Termy Mszczonów. Po drodze warto zobaczyć Stawy św. Anny – dwa zbiorniki wodne, zasilające przepływającą w pobliżu rzekę Pisię Gągolinę, malowniczo położone pośród lasów. Ciekawym punktem na trasie jest też kościół św. Trójcy w Lutkówce. Świątynia pochodzi z XVIII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych obiektów sakralnych na Mazowszu.

Gdy dotrzemy do Osuchowa, warto poświęcić chwilę, by zobaczyć neorenesansowy zespół pałacowo-parkowo z XV wieku oraz XIX-wieczny kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Celem wyprawy jest rezerwat Grądy Osuchowskie, utworzony w 1982 roku, nazywany Małymi Sudetami. Miejsce to wyróżnia wyjątkowy mikroklimat, występowanie drzew charakterystycznych dla niższych partii Sudetów oraz położone w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej, przez co jest nazywane Dachem Mazowsza.

Długość trasy w obie strony – około 38 km

Trasa rowerowa „Traktem Tarczyńskim”

Druga propozycja to pomysł na nieco krótszą wycieczkę rowerową, którą także możemy rozpocząć w Mszczonowie. Szlak biegnie przez drogi zarówno asfaltowe, jak i polne, dlatego w tym przypadku odpowiednim wyborem będzie rower górski. Trasa prowadzi do małej wsi Grzegorzewice. Po drodze warto zobaczyć przede wszystkim klasycystyczny Pałac Adwokatury wzniesiony w połowie XIX wieku oraz stawy hodowlane, na terenie których udostępniono łowiska dla wędkarzy.

Długość trasy w obie strony – około 15 km

Trasa rowerowa „Przez Lasy Celestynowsko-Otwockie”

Trzecia propozycja również przypadnie do gustu tym, którzy mają chęć raczej na krótką przejażdżkę, ale chcieliby spędzić aktywnie czas w otoczeniu natury. Trasa rozpoczyna się we wsi Celestynów, gdzie warto zobaczyć Dwór Radzin z parkiem pochodzący z XIX wieku oraz zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Szlak biegnie przez Nadleśnictwo Celestynów, Dąbrówkę i Dąbrowiecką Górkę, a kończy się w ośrodku edukacyjnym Baza Torfy, mieszczący się w budynku ponad 100-letniej leśniczówki.

Długość trasy w obie strony – około 20 km

Kampinoski Szlak Rowerowy

Czwarta propozycja to Kampinoski Szlak Rowerowy, który prowadzi wokół Kampinoskiego Parku Narodowego. Trasa rozpoczyna się w Wólce Węglowej, a jej łączna długość wynosi około 140 km, jednak za najbardziej atrakcyjny odcinek uznawany jest ten między Lesznem a Żelazową Wolą. We wsi Leszno warto zobaczyć barokowy pałac Łuszczewskich z XVIII wieku wraz z parkiem krajobrazowym, neogotycki kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela oraz Park Karpinek.

Po drodze będziemy przejeżdżać przez miejscowość Granica, w której znajduje się niewielki skansen budownictwa puszczańskiego. Prezentowane są w nim w większości zanikłe już przykłady drewnianego budownictwa ludowego Puszczy Kampinoskiej. Z kolei Żelazowa Wola słynie jako miejsce narodzin Fryderyka Chopina. W Żelazowej Woli znajduje się muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w skład którego wchodzi dworek oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utrata.

Długość trasy na odcinku Leszno-Żelazowa Wola – około 30 km