Co zabrać na wakacje z dzieckiem?

Planujesz pierwsze wakacje z dzieckiem? Prawdopodobnie – jak większość rodziców – zastanawiasz się, co zabrać na wakacje z dzieckiem. Spakowanie walizki może być dużo łatwiejsze dzięki wcześniejszemu przygotowaniu listy niezbędnych rzeczy. Przykładową listę znajdziesz poniżej.

Lista rzeczy dostosowana do wieku dziecka

Przygotowując listę rzeczy na wakacyjny wyjazd z dzieckiem, uwzględnij wiek pociechy. Niemowlęta mają inne potrzeby niż kilku- czy kilkunastoletnie dzieci. Stąd też stworzenie uniwersalnej listy rzeczy nie jest możliwe – jej zawartość zawsze trzeba dostosować do swoich potrzeb i naturalnie wieku dziecka.

Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Rzeczy, które powinny znaleźć się w walizce, można przyporządkować do jednej z kilku kategorii:

 • dokumenty,
 • odzież,
 • rzeczy do przewożenia dziecka i związane z bezpieczeństwem,
 • kosmetyki,
 • zabawki.

Co zabrać na wakacje z dzieckiem – książeczka zdrowia dziecka i dokumenty

Wyjeżdżając na rodzinne wakacje, możesz zakładać, że spędzisz czas beztrosko i na dobrej zabawie, trzymając w dłoni aparat fotograficzny. Jednak zawsze warto przygotować się również na mniej optymistyczny scenariusz. Właśnie dlatego pierwszym punktem na liście rzeczy do spakowania są dokumenty, w tym książeczka zdrowia dziecka.

Jakie dokumenty – poza książeczką zdrowia dziecka – należy zabrać na wakacje? Bez względu na cel podróży przyda się ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny. Wartość sumy ubezpieczenia powinna być odpowiednio wysoka, aby pokryć ewentualne koszty leczenia i transportu medycznego. O ubezpieczeniu zdrowotnym w postaci karty EKUZ warto z kolei pomyśleć przed zagranicznym wyjazdem.

Chcesz spędzić urlop w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej? Formalności będzie więcej – potrzebny będzie paszport dziecka. Pamiętaj również, aby zabrać ewentualnie potwierdzenie wpłaty za nocleg.

Co zabrać na wakacje z dzieckiem – ubrania, również z długim rękawem

Pakowanie walizki dziecka to w dużej mierze dobór odzieży. Ubrania powinny być dostosowane do pory roku. Jednak nawet przygotowując się do wakacji w środku lata, warto zabrać ze sobą ubiór z długim rękawem.

Przykładowa lista ubrań dla dziecka na wakacyjny wyjazd latem:

 • koszulki z krótkim rękawem,
 • krótkie spodenki i długie spodnie,
 • bielizna,
 • stroje kąpielowe,
 • kurtka przeciwdeszczowa (ewentualnie folia przeciwdeszczowa), a w przypadku urlopu w górach również grubsza kurtka.

Wygodne ubranka z krótkim rękawem czy długim rękawem to nie wszystko. Planujesz wakacje z córką? Dla starszej pociechy ważne może być spakowanie ulubionych ubrań – np. dla dziewczynki może to być spódniczka z nadrukiem postaci z ulubionej bajki.

Ile kompletów odzieży spakować? To zależy od długości pobytu. W przypadku tygodniowego urlopu starsze dziecko powinno mieć komplet odzieży na każdy dzień.

Łóżeczko turystyczne i wózek

Wyjazd na wakacje z dzieckiem wymaga zadbania o bezpieczeństwo w czasie wyjazdu. W przypadku podróży samochodem konieczny będzie fotelik samochodowy. Na co dzień nie przewozisz dziecka autem? Jeżeli montujesz fotelik samochodowy na przednim fotelu pasażera tyłem do kierunku jazdy, pamiętaj o dezaktywacji poduszki powietrznej. Inaczej w drodze na urlop całą rodziną możesz otrzymać mandat.

Urlop z rocznym dzieckiem oznacza, że trzeba zabrać ze sobą wózek dziecięcy. Przyda się także elektroniczna niania, która pomaga przypilnować zwłaszcza malutkie dzieci. W hotelu, w którym zatrzymasz się wraz z rodziną, nie przewidziano specjalnych udogodnień dla dzieci? Być może w samochodzie znajdzie się miejsce na łóżeczko turystyczne. Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto je spakować na wakacje z dzieckiem.

Łóżeczko turystyczne – podobnie jak niania elektroniczna – nie zajmuje wiele miejsca. Jednocześnie można je wykorzystać na wiele sposobów, np. jako kojec dla dziecka.

Pamiętaj, by wziąć też kosmetyki i artykuły higieniczne

Zastanawiasz się, co zabrać na wakacje z dzieckiem? Wyjeżdżając zarówno z małym dzieckiem, jak i starszym dzieckiem, trzeba spakować kosmetyki. Zupełną podstawą jest apteczka. Powinny się w niej znaleźć: jałowe gaziki, leki przeciwgorączkowe z wygodnym aplikatorem, woda utleniona i plasterki.

Lista rzeczy – środki higieniczne, które warto spakować:

 • chusteczki higieniczne i mokre chusteczki (nawilżane chusteczki),
 • sól fizjologiczna,
 • ręczniki papierowe,
 • kosmetyki do kąpieli (żel, szampon),
 • krem przeciwsłoneczny z filtrem,
 • pieluchy – jeżeli są potrzebne,
 • przyrząd do wyjmowania kleszczy.

Co zabrać na wakacje z dzieckiem – ulubione zabawki

Na wakacje z dzieckiem nie należy zabierać wielu zabawek – zdecydowanie lepiej postawić na aktywny wypoczynek. Przykład? Jeżeli wraz z rodziną wybierasz się nad morze, naturalną formą spędzania czasu będzie aktywność w wodzie. Pamiętaj jednak nie tylko o ręcznikach, ale spakuj również rękawki dmuchane. Zwłaszcza małe dziecko powinno mieć je na sobie, niezależnie od głębokości wody, do której wchodzi.

Chociaż zabawki to nie najpotrzebniejsze rzeczy na wakacjach, to z drugiej strony jedynie ulubiona przytulanka dziecka to zdecydowanie za mało. W chłodniejsze dni warto zapewnić całej rodzinie zajęcie w postaci np. gier planszowych czy puzzli. Z kolei książeczki z bajkami mogą przydać się na czas podróży. To dobry zestaw również wówczas, gdy czeka Was podróż samolotem.

Chcesz oszczędzić sobie stresu związanego z przygotowaniem się do urlopu z dzieckiem? Powyższa lista przyda Ci się podczas pakowania. Wspaniałych wakacji – teraz zostało już tylko dotrzeć do celu i cieszyć się wakacyjnym wyjazdem.