Zamki i pałace na Mazowszu. Co warto zobaczyć?

Jeśli chcesz zafundować sobie krótki wypad za miasto i zastanawiasz się, jakie atrakcje Mazowsza warto zobaczyć, sprawdź nasze propozycje. Dziś przedstawiamy położone niedaleko Warszawy warownie, zamki, pałace i nietuzinkowe obiekty historyczne.

Pałace na Mazowszu

Wśród ciekawych atrakcji Mazowsza znajdują się pałace oraz zespoły pałacowo-parkowe. Kilka z nich znajduje się w odległości zaledwie 30 lub 40 kilometrów od Warszawy. To świetna okazja, by choć na chwilę wyjechać z miasta i zorganizować rodzinie spacer w pięknych okolicznościach przyrody. Większość pałaców jest wyjątkowo urokliwie położona – na wyspie lub pośrodku pięknego parku. To kolejna zachęta do tego, by wyjść z domu i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Pałac w Radziejowicach

Zaledwie 40 kilometrów na zachód od Warszawy, w Radziejowiach znajduje się cudnej urody klasycystyczny pałac z XIX wieku. I nie tylko pałac zasługuje tu na uwagę, ale cały zespół pałacowo-parkowy, a zatem neogotycki zameczek, zadbany park krajobrazowy oraz modrzewiowy dwór z XVIII wieku. Miejsce to przyciąga turystów, a także ludzi kultury. Wszak od kilkudziesięciu już lat radziejowicki pałac stanowi Dom Pracy Twórczej. Co ciekawe, Pałac w Radziejowicach opisywaliśmy już na naszym blogu, warto tu zajrzeć, by dokładniej poznać walory tego uroczego miejsca. Miejsc do zwiedzania jest tyle, że można tu przyjechać na weekend i nocować w pobliskim hotelu Artis Loft.

Pałac w Młochowie

W niewielkiej wsi Młochów znajduje się zespół pałacowo-parkowy złożony z pałacu, oficyny, wozowni, oranżerii i niewielkiego, acz urokliwego parku krajobrazowego. Oficyna jest zamieszkała, oranżeria została przekształcona w kaplicę, pałac niestety stoi pusty i niszczeje. Całość jest pięknie wkomponowana w zadbany park, który wraz z trzema stawami i kilkoma pomnikami przyrody stanowi cenną atrakcję i miejsce spacerów okolicznych mieszkańców. Miejmy nadzieję, że już niebawem pałac w Młochowie zostanie zrewitalizowany.

Pałac w Otwocku Wielkim

Barokowy pałac w Otwocku wzniesiono w XVII wieku. W czasie I wojny światowej obiekt został zniszczony i zrabowany przez stacjonujące tu wojska niemieckie. II wojna również zostawiła trwały ślad na kondycji popadającego w ruinę pałacu. Po wojnie obiekt został wyremontowany. W latach 70. ubiegłego wieku był rezydencją ważnych gości państwowych, kilka lat później internowano w nim Lecha Wałęsę. Obecnie stanowi filię Muzeum Narodowego w Warszawie, które urządziło tu Muzeum Wnętrz. Pałac w Otwocku to jedna z nielicznych dobrze zachowanych na Mazowszu siedzib magnackich. Rezydencja jest pięknie położona na wyspie pośrodku jeziora otwockiego.

Zamki na Mazowszu

Jeśli połączyć podróże z poznaniem historii danych miejsc i obiektów, koniecznie musisz poznać zamki na Mazowszu. Wiele z nich to dość dobrze zachowane zamki książąt mazowieckich. Oto kilka interesujących atrakcji, wartych odwiedzenia.

Zamek Biskupów Płockich w Pułtusku

Zaledwie godzina drogi dzieli Warszawę od Pułtuska. Będąc w tym mieście koniecznie musisz zobaczyć Zamek Biskupów Płockich. Obiekt jest urokliwie położony nad brzegiem Narwi na skraju Puszczy Białej. Dzięki bliskości rzeki Pułtusk atrakcję tę często określa się mianem Wenecji Mazowsza. Warto więc wybrać się na spacer po okolicy, by podziwiać okolice. Skoro mowa o spacerze, kilka minut drogi od zamku znajduje się najdłuższy rynek w Europie. Koniecznie musisz tu zajrzeć, by przyjrzeć się uważnie klasycystycznym kamienicom.

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Jeśli lubisz budowle obronne i warownie, z pewnością przypadnie ci do gustu gotycki Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Niestety w czasie potopu szwedzkiego zamek został zniszczony. Na dodatek po II rozbiorze z budowli zostały jedynie główne baszty i mury obronne. Te jednak po rewitalizacji zostały odnowione. Budowla wygląda wyjątkowo dostojnie od strony rzeki Łydyni. Na terenie zamku organizowane są liczne wystawy i spotkania z historią.

Zamek w Liwie

Niecałe 100 kilometrów na wschód od Warszawy znajduje się zamek w Liwie. Warto zwłaszcza teraz zobaczyć tę średniowieczną budowlę, zwłaszcza że dobiegł końca remont zamku. To przykład średniowiecznej architektury obronnej na Mazowszu. W dodatku niezwykle pięknie położony wśród rozlewisk rzeki Liwiec.

W XVII wieku zamek w Liwie – jak wiele tego typu warowni w Polsce – został zniszczony przez Szwedów. W czasie wojny ruiny średniowiecznego zamku przetrwały tylko dlatego, że udało się przekonać Niemców, że zamek wzniesiony został przez Krzyżaków. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd do miejscowości Liw, nie omieszkaj przy okazji zabrać rodzinę na pobliski, oddalony zaledwie 7 kilometrów od zamku, punkt widokowy Sowia Góra. Niesamowite widoki, możliwość podglądania natury i podziwiania piękna krajobrazu – dostarczy uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń.

Zamek w Czersku

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku to piękna gotycka budowla znajdująca się nieco ponad 40 kilometrów od Warszawy. Na przełomie wieków warownia była wielokrotnie dewastowana, m.in. podczas potopu szwedzkiego i w czasie I i II wojny światowej. Mimo to ruiny zamku dumnie wznoszą się nad dawnym korytem Wisły. Przetrwały do czasów obecnych trzy wieże oraz znaczne partie murów kurtynowych. Uwagę turystów przyciąga zwłaszcza czteroboczna baszta bramna. W zamku na zwiedzających czeka wiele atrakcji, wybory miód pitny, a przy odrobinie szczęścia trafisz na organizowany tu turniej rycerski.

Zamek w Iłży

Z zamku biskupów krakowskich w Iłży zostały tylko ruiny, ale i tak warto tu przyjechać. Niestety potop szwedzki, najazd wojsk Rakoczego, a także pożar, który miał miejsce na początku XIX wieku spowodowały, że warowania popadła w ruinę. Mimo to resztki bramy, piwnic i okrągła wieża nadal cieszą oko. Wieża wieczorami jest ładnie podświetlona, choć wielki parasol, który zabezpiecza budowlę przed opadami atmosferycznymi, nie dodaje jej uroku i psuje nieco poczucie estetyki. Ale i tak zamek w Iłży stanowi cenny zabytek i warty jest odwiedzin.

Oczywiście powyższe zestawienie nie wyczerpuje tematu interesujących atrakcji Mazowsza. Dlatego listę tę będziemy aktualizować i wzbogacać o kolejne mazowieckie zamki, pałace i architektoniczne perełki.