Zalew Żyrardowski - popularne kąpielisko pod Warszawą

Zalew Żyrardowski to kąpielisko położone w zachodniej części Mazowsza. Choć zbiornik został sztucznie utworzony w latach 90. ub. wieku, warto podkreślić, że w 2018 roku miejsce to zostało całkowicie zrewitalizowane. W rezultacie powstała jedna z najbardziej popularnych atrakcji letniego wypoczynku w regionie.

Strzeżone i ogrodzone kąpielisko, dwie plaże – trawiasta i piaszczysta, przystań, restauracja, plenerowe siłownie, boiska do piłki plażowej, natryski, drewniany plac zabaw dla dzieci – jest tu wszystko, co niezbędne, by zalew w Żyrardowie stał się obowiązkowym miejscem rodzinnych wypadów nad wodę.

Lato nad Zalewem Żyrardowskim

Od kilku lat nad zalewem w Żyrardowie odbywają się maratony pływackie. Dużą popularnością cieszą się też Harcerskie Regaty Żeglarskie. Dzieci i dorośli, którzy chcieliby poprawić swoją technikę pływania mogą też liczyć na bezpłatne kursy i szkolenia. Po zalewie można też pływać żaglówką. Jeśli nie mamy własnej łódki, możemy wypożyczyć rower wodny lub kajak. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy Powiatowego Żyrardowskiego WOPR.

Latem nad Zalewem Żyrardowskim odbywają się też liczne koncerty i wydarzenia plenerowe. Z okazji powitania lata organizowany jest tu Festiwal kolorów. Dla aktywnych organizowane są także turnieje plażowej siatkówki i piłki nożnej.

Nie tylko kąpielisko i plaża

Zalew Żyrardowski to także atrakcyjne miejsce dla amatorów wędkowania. Ponieważ zbiornik jest zadbamy i prowadzi się tu regularne zarybianie, złowienie karpia, leszcza, sandacza lub szczupaka nie należy do rzadkości. Znalezienie dogodnego miejsca do łowienia też nie będzie problemem. Warto jednak zwrócić uwagę, by zgodnie z zaleceniami gospodarza łowisko nie wędkować ze środków pływających.

W sezonie kąpielisko nad Zalewem Żyrardowskim jest dostępne codziennie od g. 10 do 20. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy Powiatowego Żyrardowskiego WOPR.

Dla spragnionych jest też mała gastronomia. W Restauracji Molo dużym powodzeniem cieszą się kultowe 30-centymetrowe zapiekanki, pizza włoska lub smażony dorsz z frytkami. W upalne dni nie obejdzie się bez włoskich lodów z maszyny lub tych w kulkach oraz zimnych napojów, których na molo nie brakuje.

Wypoczynek blisko natury

Jeśli jesteś spragniony kontaktu z naturą, rozważ tę miejscówkę, gdyż Zalew Żyrardowski znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. To dobry pretekst, by wybrać się na długi spacer z rodziną lub na grzyby. 

Jak dojechać z Warszawy nad Zalew Żyrardowski? Z centrum najlepiej kierować się trasą s8 przez Nadarzyn i Żabią Wolę. Zjeżdżamy na Radziejowice, na rondzie kierujemy się w pierwszym zjazdem w Słoneczną, dojeżdżamy do kolejnego ronda. Tu skręcamy w trzeci zjazd w kierunku Głównej. Jadąc dalej tą trasą kierujemy się już prosto na Żyrardów, a zalew zobaczymy po prawej stronie.

Kąpielisko znajduje się zaledwie 45 km od Warszawy. Zarządza nim gminna spółka Aqua Żyrardów. To idealne miejsce dla wszystkich spragnionych aktywnego wypoczynku pod Warszawą. Pamiętajcie, że stąd już tylko kilka minut drogi (ok. 11 kilometrów) do naszego hotelu.