Ślub w plenerze – jak zorganizować?

Ślub w plenerze to marzenie wielu przyszłych par młodych. Tego typu uroczystości od pewnego czasu cieszą się w Polsce stale rosnącą popularnością, a ich organizację oferuje coraz więcej firm. Jak zaplanować wesele w plenerze, jakich formalności to wymaga i na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Pierwsza decyzja, jaką musi podjąć para młoda, która chce zorganizować ślub w plenerze, to określenie, czy będzie to uroczystość cywilna czy kościelna. Od tego zależy procedura, jaką przyszli małżonkowie muszą przejść, jakie dokumenty powinni przygotować oraz jakie pozwolenia uzyskać.

Ślub cywilny w plenerze – niezbędne formalności

W przypadku ślubu cywilnego, o pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego w plenerze należy wystąpić do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Na szczęście urzędnicy są coraz częściej przychylni takim prośbom, zezwalając na ślub poza murami urzędu. Wiele zależy od lokalizacji ceremonii, którą należy wskazać we wniosku. Zgodnie z wymogami, miejsce to musi zapewniać zachowanie uroczystej formy zawarcia małżeństwa oraz bezpieczeństwo osób obecnych, a więc ciche, spokojne oraz gwarantujące powagę i dostojność.

Zobacz także: Wesele w stylu romantycznym - jak je zorganizować?

Trzeba też zadbać o transport, odpowiednie miejsce do podpisania dokumentów czy przechowanie rzeczy osobistych kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który będzie udzielał ślubu. Warto także mieć na uwadze, że ślub cywilny w plenerze jest droższy od tego, który odbywa się w urzędzie. Chcąc zawrzeć małżeństwo w innym, wskazanym przez narzeczonych miejscu, oprócz opłaty skarbowej, pobierana jest opłata dodatkowa, która najczęściej wynosi 1000 zł.

Ślub kościelny w plenerze – czy to możliwe?

Jak natomiast wyglądają formalności w przypadku ślubu kościelnego? Czy to w ogóle da się zorganizować? Tak, choć należy mieć świadomość, że procedura jest bardziej skomplikowana niż przy uroczystości świeckiej. W teorii ślub kościelny w plenerze jest możliwy, ale w praktyce przyszłe pary młode nierzadko borykają się z trudnościami, które są efektem problemów z przygotowaniem takiej ceremonii oraz ze względu na interpretację prawa kanonicznego.

Co zatem Kodeks Prawa Kanonicznego mówi o miejscu zawarcia związku małżeńskiego? W kanonie 1115 możemy przeczytać, że: „małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej”, przy czym „gdzie indziej” oznacza w innej parafii.

Przeczytaj również: Wesele poza sezonem. Dlaczego warto wybrać inny termine?

Przepisy te są precyzowane w kanonie 1118, gdzie dosłownie wspomina się o kościele parafialnym: „Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między strona katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza”.

Iskierkę nadziei dla narzeczonych stanowią jednak dalsze zapisy kodeksu, zgodnie z którymi „miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu”.

Co zatem należy zrobić? Potrzebna jest do tego zgoda biskupa diecezjalnego (w przepisach określanego ordynariuszem). W kierowanej do niego prośbie należy podać powód, dla którego chcemy przenieść uroczystość w inne miejsce, oraz poprzeć ją rzeczowymi, prawdziwymi i, co najważniejsze, przekonującymi argumentami. Potem trzeba już tylko… uzbroić się w cierpliwość, gdyż rozpatrzenie takiej prośby zazwyczaj trwa bardzo długo – niekiedy nawet rok.

Organizacja ślubu w plenerze – od czego zacząć i o czym pamiętać?

Gdy otrzymamy pozytywną odpowiedź – czy to od kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, czy od biskupa – możemy w końcu zająć się planowaniem ceremonii. Przygotowania najlepiej rozpocząć od miejsca, w którym składana będzie przysięga małżeńska. Niezbędne elementy, o jakich należy pamiętać, to:

  • stół,
  • krzesła do pary młodej i świadków,
  • klęczniki w przypadku ślubu kościelnego,
  • miejsce na powieszenie godła lub krzyża (w zależności od charakteru uroczystości).

Trzeba też zadbać o odpowiednie nagłośnienie i muzykę oraz wystrój miejsca, w którym będzie odbywać się ceremonia. Dekoracyjne minimum to kwiaty na stole oraz dywan rozłożony na drodze prowadzącej do miejsca ślubu. Najczęściej jednak ozdabia się także krzesła pary młodej i świadków, a nierzadko również gości. Przyszli małżonkowie chętnie decydują się też na wypożyczenie pergoli ślubnej – wybór jest naprawdę szeroki, dlatego z łatwością można znaleźć ofertę spełniającą nasze oczekiwania.

To, o czym trzeba pamiętać, to przygotowanie planu B. Mimo że wiele par nawet nie bierze pod uwagę, że coś może się nie udać, aura w Polsce bywa bardzo kapryśna i nawet latem może zaskoczyć nas niską temperaturą, silnym wiatrem czy opadami deszczu. W ramach planu B warto zatem znaleźć zadaszone miejsce w pobliżu, do którego, w razie załamania pogody, będzie można przenieść uroczystość i późniejszą zabawę weselną.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, udostępniającej specjalne namioty, w których można zorganizować ślub i wesele w plenerze. Choć słowo „namiot” może nie budzić zbyt pozytywnych skojarzeń, obecnie są to estetyczne, piękne konstrukcje z eleganckimi sufitami, drewnianą podłogą czy żyrandolami. Często możliwe jest również wynajęcie nagrzewnic – wbrew pozorom przydają się one nawet latem, gdy noce bywają chłodne. Decydując się na wynajęcie takiego namiotu, nie trzeba też martwić się o deszcz. Konstrukcje te są wodoodporne, a ich boki zamykane.

Ślub w plenerze pod Warszawą w Artis Loft Hotel

Zespół Artis Loft Hotel ma bardzo bogate doświadczenie w organizacji wesel. Dysponujemy nie tylko salą o powierzchni 360 mkw. z wydzieloną sceną dla zespołu, ale i ogrodem wokół hotelu o powierzchni 3,5 ha z altaną grillową, dlatego na życzenie przyszłych par młodych zajmiemy się organizacją wesela w plenerze. Oprócz wyjątkowego miejsca, idealnego na tak wyjątkową okazję, zapewniamy także opiekę wedding plannera i doskonałą kuchnię. Zaufaj naszym specjalistom i zaplanuj najpiękniejszy dzień w swoim życiu w hotelu Artis Loft!