Pałac w Radziejowicach - perełka Mazowsza

Radziejowice to mała, ale niezwykle malownicza miejscowość położona w południowo-zachodniej części Mazowsza, w otoczeniu dawnej Puszczy Jaktorowskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną. Walory tego obszaru, zarówno krajobrazowe, jak i obronne, sprawiły, że w XV wieku wzniesiono tu reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich. Na przestrzeni dziejów rezydencja przyciągała do Radziejowic polską elitę polityczną, artystyczną i intelektualną.

Pałac w Radziejowicach – początki rezydencji

Jako pierwszego znanego właściciela tutejszych dób ziemskich źródła historyczne wymieniają Andrzeja – protoplastę rodu Radziejowskich i poddanego książąt mazowieckich, który obok drewnianego dworu wzniósł murowaną wieżę mieszkalną. Jednak za najsławniejszego członka rodu do dziś uznaje się prawnuka Andrzeja – Stanisława Radziejowskiego.

Senator i zaufany króla mógł poszczycić się rozległym majątkiem – oprócz Radziejowic, w jego posiadaniu znajdowały się również Kampinos, Bolimów, Wilkowo i Mszczonów. Jego pierwsza żona Katarzyna, córka Marka Sobieskiego, była bliską krewną Jana III Sobieskiego. Natomiast drugie małżeństwo z córką Jana Piotra Sapiehy, Krystyną, uczyniło go członkiem magnaterii litewsko-ruskiej.

Dzięki umacniającej się wciąż pozycji Stanisława, rozwijały się także Radziejowice. Za jego czasów rozbudowano wieżę i wzniesiono pałac – nawet większy niż obecny. W rezydencji często odbywały się huczne uroczystości, a na liście gości nierzadko znajdował się sam Zygmunt III Waza. Wizytę w rodowej siedzibie Radziejowskich złożył również Jan III Sobieski.

Pałac Radziejowice – od Radziejowskich do Krasińskich

Na kartach historii pałacu złotymi zgłoskami zapisał się też prymas Michał Radziejowski, którego zasługą jest dzisiejszy kształt i usytuowanie posiadłości. Po śmierci Michała majątek odziedziczyli jego siostrzeńcy. W połowie XVIII wieku postanowili oni sprzedać rezydencję – jej kupcem był najprawdopodobniej marszałek Francji Lwendell, którego córka poślubiła Aleksandra Ossolińskiego. Jedna z ich córek otrzymała Radziejowice w posagu, a jej mężem został Kazimierz Krasiński.

Majątek w Radziejowicach należał do rodziny Krasińskich przez kolejne 130 lat. Sukcesywnie upiększali oni posiadłość – zatrudnili architekta Stanisława Augusta, Jakuba Kubickiego, za sprawą którego pałac w Radziejowicach zyskała klasycystyczny wygląd. Za czasów Krasińskich wokół rezydencji powstał także park w stylu angielskim i wzniesiono Domek Modrzewiowy, przeznaczony dla administratora terenu.

Krasińscy chcieli, by pałac w Radziejowicach stał się intelektualnym i kulturalnym salonem Warszawy. W posiadłości często gościli: Narcyza Żmichowska, Wiktor Gomulicki, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Sienkiewicz czy Józef Chełmoński. W 1928 roku w radziejowickiej rezydencji kręcono zaś pierwszą filmową adaptację „Pana Tadeusza”.

Dom Pracy Twórczej Radziejowice

W czasie II wojny światowej w pałacu utworzono szpital dla żołnierzy niemieckich. Po jej zakończeniu, Radziejowice trafiły w ręce Gminnej Rady Narodowej, a następnie Ministerstwa Kultury. Od 1965 roku posiadłość funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej, mieści się tu także największa w Polsce wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego. W zabytkowych murach odbywają się ponadto rozmaite spektakle teatralne, warsztaty, plenery oraz koncerty.

Pałac w Radziejowicach obecnie

Aktualnie na radziejowicki zespół, oprócz pałacu, składają się: zamek, w miejscu którego pierwotnie stała wieża mieszkalna, Willa Szwajcarska zbudowana w latach 60. XX wieku oraz Dwór Modrzewiowy. W kompleksie ponadto znajduje się również kuźnia, wzniesiona za czasów Krasińskich i zrewitalizowana w latach 80. ubiegłego stulecia, dziś służąca jako miejsce warsztatów artystycznych, konferencji oraz bankietów. Zespół pałacowy tworzą też czworaki, stanowiące element dawnej zabudowy folwarcznej, Nowy Dom Sztuki o nowoczesnej, przeszklonej bryle oraz park krajobrazowy, założony w 1817 roku.

Artis Loft mieści się niespełna 3 km od pałacu w Radziejowicach. Nasz hotel będzie więc doskonałą bazą wypadową dla osób, które chcą zwiedzić zarówno słynny zabytkowy obiekt, jak i inne atrakcje, leżące w tej części Mazowsza.