Bleisure – co warto wiedzieć o tym trendzie?

Bleisure to znany od co najmniej kilku lat trend, który polega na łączeniu podróży służbowych z rekreacją i wypoczynkiem. Choć początkowo był znany przede wszystkim za granicą, w końcu coraz głośniej zaczęto mówić o nim też w Polsce. Co warto wiedzieć o bleisure, dla kogo ten trend może być szczególnie atrakcyjny i z jakimi korzyściami się wiąże?

Co to jest bleisure?

Określenie bleisure powstało z połączenia angielskich słów „business” oraz „leisure”. Bleisure oznacza połączenie wyjazdu biznesowego z wypoczynkiem, rekreacją i rozrywką. Trend ten niekiedy jest nazywany także „bizcation” lub „workcation”. Przeznaczając czas poza pracą na zwiedzanie czy inne aktywności, można uzyskać z podróży znacznie więcej korzyści dla siebie. Początkowo trend był rozpowszechniony głównie w Stanach Zjednoczonych i innych krajach anglojęzycznych. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Expedia Media Solutions, już w 2016 roku 43% Amerykanów podejmujących podróże służbowe zmieniło je w wyjazdy typu bleisure.

Kto najchętniej wybiera podróże służbowe bleisure?

Wyjazdy służbowe bleisure są szczególnie atrakcyjne dla pokolenia Y, czyli tak zwanych milenialsów. Dla osób z tej generacji cenniejsze od posiadania jest gromadzenie nowych przeżyć i wspomnień – stąd idea bleisure bardzo dobrze wpisuje się w ich styl życia. Wyjazdy bleisure mogą być również ciekawym pomysłem dla pracodawców, którzy chcą przyciągnąć bądź zatrzymać w firmie pracowników z pokolenia Y. Co więcej, korzyści płynące z bleisure dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Bleisure – jakie niesie korzyści?

Podróże służbowe realizowane w zgodzie z trendem bleisure mają szereg zalet. Jakich? Wśród najważniejszych korzyści bleisure wymienia się:

  • oszczędność czasu – ze względu na ograniczoną liczbę dni urlopowych w ciągu roku, pracownicy chętnie korzystają z możliwości przedłużenia podróży biznesowej lub częściowego przeznaczenia jej na odpoczynek i poznawanie nowych miejsc;
  • oszczędność pieniędzy – przedłużenie podróży o dzień lub dwa to doskonały sposób na efektywną regenerację sił po trudnych spotkaniach biznesowych. Jedyny koszt, na jaki musi przygotować się pracownik, to opłata za dodatkowy nocleg czy osobiste wydatki. W takiej sytuacji świetnym wyborem są zwłaszcza pakiety pobytowe dla klientów biznesowych, które są dostępne w większości dobrych hoteli;
  • możliwość spędzenia czasu z bliskimi – w przypadku dłuższych podróży służbowych, pracodawcy czasem pozwalają pracownikom na zabranie osoby towarzyszącej;
  • poznawanie nowych miejsc – podróże biznesowe, zwłaszcza w międzynarodowych firmach, nierzadko odbywają się do wyjątkowo urokliwych lub popularnych turystycznie destynacji. Wiele osób chce skorzystać z takiej okazji i bliżej poznać miejsce, do którego być może już nigdy się nie wybiorą;
  • nowe kontakty i znajomości – podróże służbowe typu bleisure to nie tylko możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych, ale też zawarcia nowych znajomości. Często są one kontynuowane także po zakończeniu wyjazdu i pielęgnowane na gruncie prywatnym.

Dlaczego pracownicy cenią trend bleisure?

Mimo niekwestionowanych zalet bleisure, warto wspomnieć o jeszcze jednym, istotnym plusie tego typu wyjazdów. Możliwość odpoczynku po wyczerpującej, obfitującej w spotkania podróży to korzyść zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Pierwszy może efektywnie zregenerować siły, spędzając czas w ulubiony sposób, natomiast drugi – ma w zespole zadowolonego i wypoczętego pracownika, gotowego do dalszej pracy. To bardzo istotne zwłaszcza obecnie, gdy w codziennym pośpiechu trudno nam wygospodarować kilka chwil dla siebie. Między innymi w tym tkwi również popularność bleisure – pracownicy zaczęli doceniać czas wolny i chętnie korzystają z niego także w trakcie służbowych wyjazdów.

Przeczytaj także: Co zabrać na wyjazd służbowy? 

Co prawda pandemia koronawirusa zahamowała rozwój trendu bleisure, ale coraz więcej firm próbuje wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu przedsiębiorstwach pandemia zmieniła podejście do pełnienia obowiązków zawodowych – nie tylko z perspektywy pracowników, ale i samych pracodawców. Możliwość pracy zdalnej stworzyła zupełnie nowe możliwości – przy odpowiednich warunkach i mając dostęp do łącza internetowego, pracownicy mogą wykonywać swoje zadania właściwie z każdego miejsca na świecie. I choć bleisure w znanej nam dotychczas formie może zacząć zanikać, najpewniej powstaje jego nowa forma – w końcu pracując z urokliwego zakątka Polski lub świata, czy nie łączymy interesów z przyjemnością i wypoczynkiem?

fot. Andrea Piacquadio / Pexels