18. urodziny – jak zorganizować niezapomnianą imprezę?

18. urodziny to jeden z ważniejszych dni w życiu nastolatków. Przełomowa data, gdy z okresu dzieciństwa oficjalnie wkraczają w dorosłość. Z tego powodu warto je odpowiednio uczcić i celebrować. Jak jednak zorganizować imprezę z okazji 18. urodzin, która na zawsze zapisze się w pamięci zarówno jubilata, jak i gości?

Niezapomniane 18. urodziny – ustal budżet i wybierz miejsce

Pierwszym aspektem, od którego należy rozpocząć organizację osiemnastki, jest określenie budżetu. Należy już na wstępie zaplanować, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel, oszacować, ile wyniosą nas najbardziej kosztowne elementy, w tym sala, jedzenie czy alkohol, a także, jaka suma pozostanie na ewentualne dodatkowe atrakcje czy usługi.

Od wielkości budżetu w znacznej mierze zależy też wybór miejsca organizacji imprezy. Choć osiemnastki w domu potrafią być niezapomniane, od dłuższego już czasu dużą popularnością cieszą się przyjęcia w lokalu czy sali, gdzie zwykle mamy znacznie większe pole do manewru w zakresie liczby gości, podawanych dań czy możliwości zapewnienia dodatkowych atrakcji. Ustalając lokalizację, pamiętajmy tylko o kwestii dojazdu, a następnie powrotu do domu. W razie potrzeby można zorganizować zbiorowy transport dla zaproszonych osób.

Impreza z okazji 18. urodzin – ustal menu

Decydując się na 18 urodziny w klubie lub sali, w większości przypadków zyskujemy również możliwość zamówienia jedzenia. Wybierając menu ponownie należy mieć na uwadze koszt, jaki jesteśmy w stanie ponieść. Jednak niezależnie od wielkości budżetu warto zadbać, by na początku przyjęcia goście mieli możliwość zjedzenia ciepłego, treściwego posiłku. To bardzo istotne, szczególnie że osiemnastki, prawie jak wesela, obecnie mogą trwać nawet do wczesnych godzin porannych. Później najlepiej sprawdzi się bufet szwedzki, obejmujący małe co nieco na zimno, słone przekąski, sałatki, kanapki czy słodkości. Na osiemnastce nie powinno oczywiście zabraknąć tortu, ale jego smak czy wygląd powinien przypaść do gustu przede wszystkim jubilatowi.

Kolejna kwestia to alkohol. Ustalając, jakie napoje wyskokowe będą dostępne na imprezie, warto uwzględnić preferencje zaproszonych osób. Na osiemnastkach z reguły pojawia się wódka, a do tego wino oraz piwo (albo jedno z nich). Jeśli organizujemy przyjęcie w sali lub lokalu, zazwyczaj możemy zdecydować, czy alkohol ma być podawany przez barmana czy postawiony na stole. W pierwszym przypadku, w miarę możliwości, można urozmaicić menu serwowanych tego wieczoru napojów o kolorowe koktajle. Nie zapomnijmy o tak zwanych soft drinks, czyli wodzie, sokach oraz napojach gazowanych.

Impreza na 18. urodziny – zadbaj o dobrą muzykę

Odpowiedni lokal, dobre jedzenie, alkohol… To dopiero połowa sukcesu, bowiem o tym, jaki przebieg będzie mieć impreza oraz jak będą bawić się jej uczestnicy, w znacznej mierze decyduje też oprawa muzyczna. Ale znów – wszystko zależy od naszego budżetu. Bardzo wygodnym, choć zazwyczaj najdroższym rozwiązaniem jest zamówienie profesjonalnego DJ’a.

Tańszą opcją, w przypadku organizacji osiemnastki w klubie lub sali, jest skorzystanie ze sprzętu nagłaśniającego już się w nich znajdującego. Niekiedy głośniki, wzmacniacze czy nawet światła oraz lasery lokal udostępnia bez dodatkowych opłat. Wówczas pozostaje nam tylko przygotować playlistę, spełniającą różne gusta zaproszonych osób, a potem… dobrze się bawić!

Wyjątkowe dekoracje na 18. urodziny

By jak najlepiej podkreślić charakter imprezy, musimy pamiętać o dekoracjach. Co ważne, bez najmniejszych trudności dobierzemy je we własnym zakresie. W każdym sklepie z gadżetami urodzinowymi znajdziemy balony, girlandy, czapeczki, serwetki, ozdoby na stół, talerzyki, kubki, sztućce i wiele, wiele więcej z osiemnastkowym motywem. Dzięki ich dużej różnorodności, z łatwością dopasujemy je do gustu jubilata.

Nieco inaczej ta kwestia prezentuje się w przypadku, gdy zamierzamy zorganizować imprezę tematyczną – wówczas ozdoby muszą nawiązywać do myśli przewodniej. Bardzo ciekawym pomysłem, a zarazem dość prostym do zrealizowania, jest powrót do lat 80. i 90., które mogą królować zarówno w muzyce, jak i w dekoracjach czy strojach gości.

Jak zorganizować imprezę? Wybierz datę i sporządź listę gości

Gdy już wiemy, jak ma wyglądać ta wymarzona osiemnastka, a także, ile jesteśmy w stanie na nią przeznaczyć, możemy przejść do wyznaczenia preferowanego terminu. Kalendarz lokalu lub sali może być dość napięty, ale planując przyjęcie okolicznościowe z większym wyprzedzeniem, wybór często jest jeszcze spory. Ustalając datę warto tylko pamiętać o tym, że w niektórych miejscach imprezy w weekend są droższe, niż te odbywające się w dzień powszedni.

Mając potwierdzoną datę i lokalizację, przyjdzie wreszcie czas na sporządzenie listy gości. Warto uwzględnić na niej nie tylko najbliższych przyjaciół, ale też nieco dalszych znajomych czy koleżanki i kolegów ze szkoły – oczywiście w ramach możliwości lokalowych. Dobrze będzie również przygotować dedykowane zaproszenia. Jeśli 18. urodziny będą imprezą tematyczną, najlepiej, by goście już na tym etapie dowiedzieli się, jaki będzie jej motyw przewodni. A później pozostaje nam już tylko… odliczanie do zabawy!