Organizacja wesela krok po kroku – lista „to do”!

Ślub nie bez powodu nazywany jest najważniejszym dniem w życiu. Każda para młoda marzy o tym, by zarówno uroczystość w kościele lub urzędzie, jak i później zorganizowane przyjęcie okazało się udane i zostało jak najlepiej zapamiętane. Jako specjaliści w zakresie organizacji wesel, przybliżymy Wam najistotniejsze aspekty tego przedsięwzięcia.

Nie masz pojęcia, jak zorganizować wesele marzeń? Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Sprawdź, jak wygląda organizacja wesela krok po kroku!

Co znajdziesz w artykule? 

Organizacja wesela – co po kolei?

„Czekasz na tę jedną chwilę, serce jak szalone bije” – śpiewał Seweryn Krajewski. Choć nie zamierzamy negować faktu, że serce w dniu ślubu bije jakby mocniej, często przyczynia się do tego również zdenerwowanie związane z organizacją przyjęcia weselnego. By uniknąć zbędnego stresu, wesele warto zacząć planować z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej wspierając się listą koniecznych do zrobienia rzeczy.

Gdzie zorganizować wesele? Wybierz idealne miejsce!

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą kwestią jest wybór miejsca organizacji wesela. O ile niektóre przyjęcia okolicznościowe, na przykład chrzciny czy jubileusze, mogą odbyć się w domu, przyjęcie po ślubie z pewnością do nich nie należy. Gdzie najlepiej zorganizować wesele? Obecnie dużą popularnością cieszą się hotele, zwłaszcza te poza miastem – takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Jakich?

Wesele w hotelu – dlaczego warto?

Po pierwsze, oprócz oferty gastronomicznej, której przyjrzymy się za chwilę, hotele posiadają też miejsca noclegowe. Dzięki temu zarówno państwo młodzi, jak i goście nie muszą martwić się o powrót do domu po zabawie. Za rezerwacją noclegów w miejscu organizacji wesela przemawia jednak nie tylko aspekt praktyczny – w przypadku gości dojeżdżających z innych, niekiedy odległych miast, okazuje się to właściwie niezbędne. Ponadto, w komfortowym pokoju hotelowym można odpocząć także w trakcie przyjęcia – tę możliwość docenią przede wszystkim osoby starsze.

Po drugie, hotele zlokalizowane poza miastem zwykle dysponują rozległymi terenami rekreacyjnymi. Zaaranżowany, duży ogród z placem zabaw ucieszy nie tylko dzieci, ale wszystkie osoby, które będą chciały zaczerpnąć świeżego powietrza w czasie trwania wesela. Co ważne, dostęp do ogrodu przydaje się zarówno wiosną czy latem, jak i jesienią czy zimą – przyjęcia po ślubie bywają wyczerpujące, więc sposobność przewietrzenia się jest niezwykle istotne.

Po trzecie, duży i dobrze zagospodarowany ogród daje przyszłym małżonkom możliwość organizacji wesela plenerowego. Oczywiście należy mieć świadomość, że wiąże się to z koniecznością dopełnienia rozmaitych formalności, lecz decydując się na termin wiosenny lub letni, jest to wariant godny rozważenia. Jeśli bierzesz pod uwagę tę opcję, skorzystaj z pomocy pracownika hotelu, który z pewnością ma już doświadczenie w planowaniu tego typu uroczystości.

Pyszna zabawa – ustal menu weselne

Wróćmy teraz do wspomnianego już aspektu organizacji wesela – mianowicie oferty gastronomicznej. W hotelach za miastem zazwyczaj znajdują się zarówno restauracje, jak i sale bankietowe, przystosowane do wyprawiania różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych. Jak łatwo wywnioskować, to, gdzie ostatecznie odbędzie się wesele, zależy od liczby gości.

Hotele najczęściej mają przygotowanych kilka wariantów menu weselnego – spośród nich przyszła para młoda może wybrać ten, który najbardziej im odpowiada. Oferowane pakiety różnią się zawartością, a przez to również ceną, ale najwygodniej zdecydować się na pakiet all inclusive. Dzięki temu nie musisz martwić się dobieraniem i zamawianiem dodatkowych dań i koordynowaniem ich dostawy.

Planując menu weselne, dobrze też sprawdzić ofertę hotelu na napoje alkoholowe. Wiele obiektów daje możliwość zakupu trunków we własnym zakresie, ale musisz liczyć się z tym, że za wniesienie i serwowanie Twojego alkoholu może zostać pobrana tak zwana opłata korkowa.

Jedzenie na weselu. Wybierz dania, które zachwycą Twoich gości

Przejdźmy teraz do kwestii dla wielu kluczowej – a mianowicie jedzenia. Jak wiadomo, to istotna część przyjęcia po ślubie, która z całą pewnością będzie omawiana i oceniana przez przybyłych na nie gości.

Pierwszym posiłkiem na weselu jest obiad, składający się z zupy, dania głównego i deseru. Choć hotele zwykle mają opracowanych kilka sprawdzonych zestawów, coraz częściej są one lekko modyfikowane w zależności od pory roku. Inne potrawy mogą być serwowane w lutym, a inne w kwietniu, sierpniu czy październiku. W miarę możliwości warto uwzględniać w menu sezonowe owoce i warzywa – to ciekawe urozmaicenie, które niewątpliwie zostanie docenione przez gości.

Ważną kwestią do przemyślenia jest też deser. Otóż pary młode coraz częściej decydują, by w jego ramach został podany tort ślubny, na przykład po pierwszym tańcu. Jako że torty weselne z pełną odpowiedzialnością możemy określić mianem cukierniczych dzieł sztuki, warto, by jego zaserwowanie odbyło się w wyjątkowych okolicznościach, zaś obecny na przyjęciu fotograf mógł uwiecznić go w jak najlepszym świetle.

Jeśli jednak wolisz, by tort został podany później, musisz wybrać, jaki deser otrzymają biesiadnicy. W zależności od pory roku, do najpopularniejszych należą: lody śmietankowe, sorbety, panna cotta, crème brulee czy musy z dodatkiem owoców. Teoretycznie możesz zdecydować się także na ciasto, niemniej zazwyczaj są one dostępne w bufecie przez cały czas trwania przyjęcia.

Weselnej uczty ciąg dalszy – bufet z przekąskami, desery i wiejski stół

Ustalenia wymaga również to, jakie potrawy zostaną podaną później. Dobrą zasadą, a przez to polecanym rozwiązaniem, jest niepowielanie składników w kolejnych daniach. Co to oznacza w praktyce? Jeśli najpierw serwowana jest wieprzowina, później najlepiej wybrać inny rodzaj mięsa, na przykład drób. Tę samą regułę warto zastosować także w odniesieniu do dodatków skrobiowych i warzywnych. Doświadczony pracownik hotelu, który będzie ustalał z Tobą menu weselne, doradzi też, by każda potrwa miała inną nutę smakową.

Istotny jest również harmonogram podawania posiłków, który należy uzależnić między innymi od liczby gości. Zwykle jednak do około północy kolejne dania serwuje się w odstępie dwóch godzin, zaś później najczęściej do dyspozycji gości oddaje się bufet. Jest on dostępny do rana, a każdy może z niego skorzystać w dowolnym momencie. W bufecie znajdują się zarówno dania gorące, jak i zimne przekąski.

W menu weselnym nie może zabraknąć deserów i ciast, które zazwyczaj podaje się w bufecie. Oprócz klasycznych pozycji, takich jak sernik czy szarlotka, warto postawić też na desery, składające się ze składników sezonowych. Dużą popularnością cieszą się między innymi mini tarty i babeczki z owocami oraz musy z czekolady białej, mlecznej lub gorzkiej. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie owoców w menu deserowym. Szczególnym powodzeniem cieszą się filetowane owoce cytrusowe i winogrona, a w sezonie letnim – także truskawki czy arbuzy.

Ciekawą opcją jest również tak zwany wiejski stół. Decydując się na ten wariant, zwróć tylko uwagę, by znajdujące się na nim jedzenie nie powielało się z tym, zaserwowanym w ramach przystawek czy w bufecie. Najczęściej na wiejski stół składają się: kiełbasy, wędliny, boczek, pikle, warzywa konserwowe, grzyby marynowane, smalec oraz dodatki, takie jak chrzan, żurawina czy musztarda.

Muzyka i fotograf na weselu. Zadbaj o rozrywkę i uwiecznij wspomnienia!

Wesele nie może obejść się bez muzyki – w końcu jest co świętować! Jednak o ile do niedawna na przyjęciach po ślubie królowały zespoły, tak teraz pary młode chętnie korzystają z usług DJ’ów i wodzirejów, przy czym niekiedy jedna osoba pełni obie te funkcje. Pamiętaj o ustaleniu repertuaru lub co najmniej gatunku muzyki, jaka ma być grana. Dobrą i coraz częściej stosowaną praktyką jest także ustalenie utworów, których na weselu z pewnością nie chcesz usłyszeć. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, to właśnie od oprawy muzycznej często zależy, czy zarówno Ty, jak i Twoi goście będą dobrze się bawić.

Nie zapomnij też o uwiecznieniu tego wyjątkowego dnia – w tej roli najlepiej sprawdzi się dobry fotograf. W tym przypadku warto skorzystać z poleceń rodziny lub przyjaciół, a jeśli o takie trudno – znaleźć opinie o danym usługodawcy. Zanim wybierzesz ofertę jednego z nich, koniecznie przejrzyj jego portfolio. Tylko wtedy będziesz mógł przekonać się, czy prezentowany przez tę osobę styl fotografowania Ci odpowiada – w końcu do zdjęć ślubnych będziesz prawdopodobnie wielokrotnie wracać.

Wisienka na torcie – wybierz idealne dekoracje

Dekoracja sali i stołów jest wbrew pozorom ważnym aspektem przyjęcia weselnego. Ozdoby dobrane przy uwzględnieniu gustu i preferencji pary młodej podkreślą wagę uroczystości i nadadzą jej wyjątkowego charakteru. Oprócz pokrowców na krzesła, które obecnie są właściwie standardem, powszechnie wykorzystuje się dekoracyjne obrusy i bieżniki, kwiaty, z których można stworzyć fantazyjne kompozycje, oraz świeczniki – wszystko w kolorach i wzorach wybranych przez państwa młodych. Usługa dekoracji sali często dostępna jest w hotelu, w którym organizowane jest wesele, niemniej można również zdecydować się na ofertę firmy zewnętrznej.

Ile kosztuje organizacja wesela?

Ten temat często spędza sen z powiek przyszłym małżonkom. Podanie choćby orientacyjnych kosztów organizacji wesela jest jednak trudne – na ostateczną kwotę wpływa bowiem zbyt wiele czynników. Wśród podstawowych wymienia się liczbę gości oraz wybrane menu, zaś do pozostałych zaliczyć należy wszelkie usługi dodatkowe: dekoracja sali, obecność animatora organizującego czas dzieciom czy ewentualne noclegi. Pamiętaj przy tym, że bardzo często nieco wyższa cena idzie w parze z lepszą jakością – a w końcu dzień ślubu nie bez przyczyny określany jest jako najważniejszy w życiu.

Ile trwa organizacja wesela?

Planowanie wesela to bez wątpienia czasochłonne zajęcie. Ile czasu zajmuje i kiedy najlepiej się za to zabrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ponieważ każde przyjęcie po ślubie jest inne – niektórym zajmuje to kilkanaście miesięcy, innym wystarczy kilkadziesiąt dni. Jedno jest jednak pewne: pierwszy krok to ustalenie preferowanej daty ślubu, zaś drugi – sprawdzenie, czy tego samego dnia jest dostępna interesująca Was sala weselna. A tę, jak wiadomo, obecnie trzeba rezerwować z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Znacznie wcześniej warto też zamówić zespół lub DJ’a, fotografa oraz ewentualne atrakcje weselne, które zamierzacie zapewnić gościom.

Kolejne aspekty, wpływające na to, ile czasu zajmie Wam zorganizowanie wesela, są dość indywidualne. Przykładowo, jedna panna młoda będzie oglądać suknie ślubne przez kilka miesięcy, zanim wybierze tę idealną, inna podejmie decyzję podczas jednej czy dwóch wizyt w salonach. Podobnie biżuteria czy inne dodatki – oczywistym jest, że panna młoda chce w dniu swojego ślubu wyglądać zjawiskowo, więc dobór odpowiednich nie zawsze jest prosty.

Inne kwestie to wybranie fryzury, zamówienie zaproszeń, znalezienie firmy dekoratorskiej czy treningi pierwszego tańca – każdy z tych etapów przygotowań może zająć przyszłym małżonkom zarówno kilka dni, jak i miesięcy. By uniknąć nerwowych sytuacji, warto zawczasu przygotować listę „to do”, dzięki której nie tylko o niczym nie zapomnicie, ale przede wszystkim będziecie mogli dobrze rozłożyć wszelkie zadania w czasie. A jeśli tylko możemy Wam w czymś pomóc, z przyjemnością to zrobimy.